Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tłumy osób zwiedzały nocą piękne wnętrza raciborskiego sądu [FOTO]

Facebook Twitter

"To była podróż w czasie" – tak mówią o tym wyjątkowym wieczorze ci, którzy skorzystali z zaproszenia raciborskiego sądu. W ramach Nocy Muzeów można było odwiedzić zabytkowy i odrestaurowany gmach Temidy.

Gmach zabytkowy można codziennie podziwiać z zewnątrz, ale odnowione sale rozpraw to już nieczęsty widok. Po kilku latach remontu, w tym roku oddano do użytku odnowione wnętrza sądu
Wcześniej na sali rozpraw, gdzie odkryto i odrestaurowano freski z czasów pruskich, mieściła się. Sala gimnastyczna zakładu poprawczego. Jak podkreślali przechadzający się po obiekcie –

przepiękne sale, ale jeśli znowu tu wrócić to tylko w charakterze zwiedzających.

Sąd Rejonowy w Raciborzu pierwszy raz brał udział w Nocy Muzeów. Pokazywano nie tylko, w jakich warunkach pracują prawnicy, ale i jak wygląda na co dzień ich praca.

Liczba chętnych, aby nas odwiedzić, pokazuje, że jest duże zainteresowanie tym obiektem i tym, co się tutaj dzieje

– mówi Elżbieta Markiewicz koordynator Centrum Edukacji Prawnej w raciborskim sądzie.

Elżbieta Markiewicz: To świadczy o tym, że ludzie potrzebują edukacji prawnej i takich inicjatyw.

Radio 90: Prawnej, ale i estetycznej, bo przecież piękny budynek zabytkowy

Elżbieta Markiewicz: Również i ten czynnik przyciąga uczestników wydarzenia, ponieważ chcą zobaczyć osławioną perełkę architektury sądowej (…)

Marzena Korzonek, Prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu przyznaje, że podczas pracy nie skupia się na wnętrzu, w którym pracuje.

Marzena Korzonek Prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu

Najważniejsze to sprawa, człowiek, dowody. Ale podczas takich właśnie wydarzeń jest czas, by docenić miejsce, w którym się pracuje

– mówi.

Marzena Korzonek: W takich momentach możemy spojrzeć w górę i pozachwycać się tym miejscem. Jego pięknem architektonicznym, jego historią. Kontemplować.  Nie urywam, że kiedy staję w głównej sali rozpraw, to ją podziwiam jak dzieło sztuki. Jestem w stanie stać i patrzeć na nią tak jakbym była w galerii sztuki i oglądał piękny obraz czy piękną rzeźbę. W pracy oczywiście inaczej się podchodzi do tego miejsca, w rozprawach najważniejsza jest sprawa i człowiek.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 marca 2023