Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To badanie może uratować życie. Wystarczy próbka krwi

Facebook Twitter

W laboratoriach w Żorach, Wodzisławiu, w Raciborzu i w Rybniku można zrobić bezpłatne badania w kierunku HCV. Ten wirus odpowiada za marskość i rozwój raka wątroby, przez wiele lat rozwija się bezobjawowo, co utrudnia wczesną diagnostykę.

Konferencja o zdrowiu w Rybniku

Badanie polega na pobraniu krwi i sprawdzeniu, czy organizm miał kontakt z wirusem. W przypadku dodatniego wyniku, z tej samej próbki krwi zostanie przeprowadzona dalsza diagnostyka.

Żory, os. 700-lecia Żor 15c
Wodzisław Śląski, ul. 26 Marca 164
Wodzisław Śląski, ul. 26 Marca 53a
Racibórz, ul. Bielska 2
Rybnik, ul. Górnośląska 140
Rybnik, ul. Mościckiego 4
Rybnik, ul. Kościuszki 59/III
Gliwice, ul. Zygmuntowska 84

Diagnoza ratuje życie

Szybka diagnoza to również szybie, skuteczne i bezpieczne leczenie. W tym celu należy się zbadać. Prof. Jerzy Jaroszewicz Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Bytomiu, ŚUM Katowicach dodaje:

Wirus HCV to jeden z wirusów, którego możemy pokonać, a nie wiedzieć czemu poddajemy się jego działaniu. Już teraz wiemy, że zakażenie wirusem HCV to problem ok. 150 tys. osób w Polsce, z czego aż 86% z nich nie jest tego świadoma. Pacjenci czekają na ostatnią chwilę z wykonaniem badania anty-HCV i pozwalają wirusowi siać spustoszenie w organizmie. Chciałbym przypomnieć, że chociaż na systemowy program wykrywania HCV nadal czekamy, to istnieje szereg inicjatyw, które pozwalają szybko i bezpłatnie takie badanie wykonać. Trzeba jedynie być świadomym jego istoty i konsekwencji ewentualnej choroby. Dlatego zachęcam – badajmy się, diagnoza ratuje życie.

Wsparcie lokalnych samorządów

Jak wspomina ekspert, w Polsce nie ma obecnie systemowego rozwiązania, który pozwoliłby szybciej diagnozować pacjentów. Dlatego tym bardziej warto przejąć inicjatywę i wykonać badanie anty-HCV. Niestety, zwykle chorzy dowiadują się o zakażeniu przypadkiem, oddając honorowo krew lub wykonując pogłębione badania np. przed operacją. Poszczególne organizacje pacjenckie, jak chociażby Fundacja Gwiazda Nadziei, organizują kampanie świadomościowe. Jedną z nich jest „Śląsk wolny od HCV”, w ramach której mieszkańcy regiony mogą bezpłatnie sprawdzić, czy wirus jest obecny w ich organizmie.

Więcej: LINK TUTAJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj