Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

”To bardzo potrzebna inwestycja”. Gotowy projekt tunelu rowerowego pod Rybnikiem Towarowym

Facebook Twitter

To będzie najdłuższy tunel rowerowy, jaki powstanie w Polsce i jeden z najdłuższych w Europie. Coraz bliżej do realizacji planów rybnickiego magistratu, by pod Rybnikiem Towarowym przebiegał tunel dla miłośników dwóch kółek. Miałby on liczyć aż 400 metrów.

Fot. A.Skupień / UM Rybnik

Mówi Oficer Rowerowy miasta Rybnik:

Łukasz Karbowiński: Projekt mamy gotowy. Zebraliśmy wszystkie uzgodnienia niezbędne. Z racji tego, że jest to ogromny projekt, pozostaje nam tutaj kwestia porozumienia po między PKP a miastem, tak aby ten obiekt powstał, jesteśmy w końcowej fazie ustaleń, mam nadzieję, że jak najszybciej uda nam się to porozumienie uzyskać w kwestii zarządu, obsługi itd. tego nowo powstałego obiektu.

Którędy dokładnie miałby przebiegać tunel, jak będzie wyglądał?

Łukasz Karbowiński: 400 metrów pod nasypem kolejowym Rybnika Towarowego, to jest przedłużenie drogi rowerowej wzdłuż ulicy Śródmiejskiej i pod Towarowym, wyjdzie na ulicy Śląskiej. Projekt przewiduje przedzielenie w pół koryta rzeki, osuszenie go, wyniesienie delikatnie i puszczenie ruchu rowerowego po nowej nawierzchni w środku tunelu. Oczywiście tam są przewidziane wszelkiego typu zabezpieczenia, kamery, oświetlenie, system tak jak jest na Kotucza szlabanów, który w wypadku podniesienia się poziomu wód, zabezpieczy i zamknie ten tunel.

To bardzo potrzebna inwestycja

– dodaje nasz rozmówca:

Łukasz Karbowiński: Doskonale to skomunikuje dzielnice północne: Popielów, Radziejów, z centrum miasta, będzie to wplecione w bulwary nad Nacyną. Te dzielnice są odcięte przez te linie kolejowe, ten tunel znacząco skróci tą drogę, tą komunikację z centrum. 400 metrów – z moich informacji wynika, że będzie to najdłuższy tunel w Polsce i jeden z najdłuższych w Europie.

Jeżeli rozmowy z PKP zostaną zakończone pomyślnie, jest szansa, by budowa tunelu rozpoczęła się w przyszłym roku. Miasto szykuje także inne inwestycje rowerowe, o nich a także o tym jak działają Rybnickie Służby Komunalne, w ramach których swoją funkcję pełni Oficer Rowerowy, będziemy mówili dziś (29.04.) w popołudniowym programie Radia 90.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj