Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

To będzie kosztowny żart

Facebook Twitter

SMS o treści: „Proszę o pomoc” postawił na nogi policję w Jastrzębiu-Zdroju. Wszystko jednak okazało się żartem. W poniedziałek (20.01.), parę minut po północy mundurowi skierowani zostali na interwencję do jednego z mieszkań przy ulicy Wiejskiej. Kiedy patrol przybył na miejsce, okazało się, że jastrzębianin nie potrzebował żadnej pomocy.

Wiadomość wysłał dlatego, że „nie mógł spać”. Mundurowi ustalili, iż poprzedniej nocy także wysłał SMS-a, że ktoś włamuje się do jego domu. To także okazało się nieprawdą. W związku z bezpodstawnym wezwaniem mundurowych na interwencję, mężczyzna został ukarany mandatem.

Niepotrzebne zaangażowanie Policji, pogotowia czy innych służb jest wykroczeniem. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy, uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie pomoc jest konieczna.

Przypominamy treść artykułu 66 kodeksu wykroczeń:
§ 1. Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych.
§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1 000 złotych.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2020