Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

To będzie milowy krok w rozwoju Szpitala Śląskiego

Facebook Twitter

Będzie szybciej, wygodniej i taniej. A przede wszystkim do lekarza będzie można zarejestrować się on-line. To rewolucja informatyczna, jaka czeka Szpital Śląski w Cieszynie. Placówka na rozbudowę systemu dostała blisko 4 miliony dofinansowania ze środków unijnych.

Chodzi głównie o zakład diagnostyki obrazowej, gdzie te wszystkie badania pojawiać się będą na oddziałach, w poradniach, u lekarza, u pielęgniarki. Automatycznie po wykonaniu, będą to dane dostępne zarówno w formie drukowanej, jak i w formie obrazu. Pojawiać się będą od razu także dane z laboratoriów i tak dalej, i tak dalej.

– tłumaczy pełnomocnik do spraw medycznych, Jerzy Zientek. Ale to tylko część systemu, jaki ma zacząć działać do sierpnia przyszłego roku. Rozbudowa wewnętrznej sieci szpitala ułatwi też pracę administracji, pozwoli również na umówienie wizyty u lekarza przez internet:

Pacjent ma prawo zarejestrować się osobiście, może przysłać kogoś ze skierowaniem, może to zrobić również telefonicznie; wszystko to jest kłopotliwe dla pacjenta, dodzwonić się też czasem jest problem do poradni, bo wszyscy chcieliby to zrobić nie biorąc dnia urlopu. Zdajemy sobie sprawę, że system taki on-line rejestracji  pozwoli doprowadzić do sytuacji, w której każdy wchodząc np. na swoje konto, albo poprzez szpital: wejdzie, zobaczy kiedy jest dostępny lekarz, kiedy może się zapisać do danego lekarza, w jaki dzień; kliknie i dostanie po czasie informację zwrotną z rejestracji.

Ta dotacja była bardzo potrzeba, bo nowe przepisy, które będą obowiązywały od sierpnia 2014 roku nakazują prowadzenie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej.

Ministerstwo myśli nad tym, żeby każdy pacjent miał swoje indywidualne konto i tam miałyby być przechowywane wszystkie dane. Pani np. miałaby być ich właścicielem, idąc do lekarza, udostępniać te dane, które pani chce, czyli przychodzi pani i mówi: proszę sobie przejrzeć całą moją dokumentację, tam jest dokumentacja od jednego, drugiego, trzeciego lekarza (…) Lekarz, który będzie panią zaopatrywał, będzie miał dostęp do całej historii pani zdrowia, jeśli będzie sobie pani tego życzyć.

– wyjaśnia Jerzy Zientek w rozmowie z Moniką Sokołowską. Rozbudowany system informatyczny ma objąć też stację dializ i blok operacyjny.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 lipca 2020