Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To będzie pierwszy Bal Wcześniaka w Jastrzębiu-Zdroju

Facebook Twitter

Zanim budynki na całym świecie zabłysną na fioletowo, wcześniaki urodzone w szpitalu w Jastrzębiu spotkają się na balu. To będzie pierwszy Bal Wcześniaka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym numer 2. Jak mówi doktor Anna Szytenhelm, pomysł na przygotowanie balu wziął się z ciekawości.

fot. freestocks-photos \ pixabay.com

Postanowiono przygotować spotkanie, na którym będą dzieci, które urodziły się, a potem były leczone na oddziale neonatologicznym. Niektóre bardzo długo, od 6 lat ten oddział ma tzw. II stopień referencyjności, co oznacza, że może zajmować się właśnie noworodkami chorymi czy wcześniakami.

Na balu będzie np. sześciolatek, pierwszy wcześniak, którego przyjęto na świat w Jastrzębiu. Będą dzieci, blisko 50, ale także ich rodzice, niektórzy z nich zabiorą głos, aby dodać otuchy innym, pokazać, że rodzin z wcześniakami przybywa.

Co 10 noworodek jest urodzony przed 37. tygodniem ciąży. Wcześniaków jest coraz więcej, bo poprawiła się opieka nad tymi najmłodszymi dziećmi i udaje się je uratować. Bal Wcześniaka w Jastrzębiu w czwartek o 16.00, Światowy Dzień Wcześniaka dzień później w piątek 17 listopada. Symbolicznym kolorem obchodów jest fioletowy.

Na oddziale neonatologicznym szpitala w Jastrzębiu w 2015 roku urodziły się 44 wcześniaki, w 2016 – 68. W tym roku, do września takich porodów było 60.

Data: 16.11.2017

Miejsce: Restauracja Uniwar w siedzibie Jastrzębskiej Spółki Węglowej przy Al. Jana Pawła II 4

Organizator: Oddział Neonatologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu Zdroju

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 marca 2021