Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

To będzie pojazd, który nie będzie emitował spalin

Facebook Twitter

Wczoraj (19.12.) w Raciborzu zaprezentowano prototyp zeroemisyjnego autobusu. RAFAKO E-bus, bo taka nazwę nosi, to pierwszy polski autobusu z baterią pod podwoziem, który powstał w trosce o czystość powietrza i redukcję hałasu z otoczenia.

Skąd pomysł na jego stworzenie? Biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy i problemy w naszej branży, postanowiliśmy postawić na elektromobilność – mówi wiceprezes Rafako SA, Jarosław Dusiło:

Myśleliśmy o samochodach seryjnych, natomiast ten projekt się okazał dla nas mało opłacalny, po drugie bardzo kapitałochłonny, więc w końcu zdecydowaliśmy się na to, że najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzić na rynek autobus, na który jest zapotrzebowanie, a szczególnie na rynku nikt go nie oferuje, dlatego, że tej wielkości autobusy dzisiaj to są w większości autobusy przerabiane z autobusów spalinowych, dostosowywane. Nie ma takiego autobusu na rynku i dlatego zdecydowaliśmy się na pojazd w przedziale 8-12 metrów. Taki autobus udało nam się zaprojektować.

Autobus w całości zaprojektowali polscy inżynierowie i konstruktorzy. To wyjątkowy pojazd – mówi dyrektor do spraw innowacji w Rafako S.A. i lider projektu elektrycznego autobusu, Michał Maćkowiak:

Jego wyjątkowość polega na tym, że został od początku do końca zaprojektowany jako pojazd elektryczny. Udało się zrobić tak, żeby miał neutralny wpływ na środowisko, to jest jego wyjątkowość i innowacyjność. Dzięki temu mogliśmy od zera stworzyć pojazd, który odpowiadałby na potrzeby rynku i był zgodny z kierunkiem, w którym rozwija się automobilność.

Pojazd napędzany jest przez elektryczne baterie, ile kilometrów może przejechać?

Jeśli chodzi o baterie, to będziemy mieli dwie technologie. (…) Jedna szybsza, druga wolniejsza. Zasięgi na dzisiaj w granicach 60-70km. (…) Druga technologia to około 140 km. (…)

Z powstania w Raciborzu zeroemisyjnego autobusu zadowolony był starosta raciborski, Grzegorz Swoboda:

Niezmiernie się cieszę, że akurat u nas w Raciborzu powstaje pierwszy Rafako bus. Życzyłbym, aby sprzedaż poszła w jak najlepszym kierunku, no i cieszę się, bo wiąże się to rzeczywiście z ekologią, bo tak jak zostało podkreślone, tutaj jest to pierwszy, zeroemisyjny autobus. Będzie funkcjonował, mam nadzieję, że w przyszłości znajdą się fundusze, aby takie busy mogły po naszych drogach się poruszać.

Dodajmy, że nad powstaniem autobusu elektronicznego pracowano dwa lata. Dzięki nowoczesnej technologii i niewielkim gabarytom, pojazd ma się sprawdzić jako autobus szkolny oraz miejski lub podmiejski środek transportu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj