Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To będzie znowu niepewny rok dla kultury. Wiele wydarzeń stoi pod znakiem zapytania

Facebook Twitter

To będzie znowu niepewny rok dla kultury. Wiele wydarzeń stoi pod znakiem zapytania. Wszystko nie tyle przez obostrzenia związane z pandemią, co pieniądze których na wydarzenia kulturalne jest coraz mniej.

W Wodzisławiu Śląskim nie odwołano Dni Miasta czy Reggae Festiwalu, ale nikt dziś nie potrafi powiedzieć czy imprezy na pewno się odbędą. W Rybniku w planach Majówka i Dni Miasta, ale nie wiadomo na jaką skalę. Pod znakiem zapytania stoi także jeden z największych festiwali rockowych w regionie w Lyskach. Jednodniowa impreza w ostatni wakacyjny piątek przez kilkanaście lat przyciągała do tej małej miejscowości tysiące fanów. Od dwóch lat impreza się nie odbyła. W tym jej los także jest niepewny:

Sylwia Stempniak: Stoi pod znakiem zapytania, gdyż wszyscy wiemy w jakim katastrofalnym stanie jest gospodarka, a najbardziej to dotknęło gminy. m.in. gminę Lyski, gdzie budżet jest okropnie pokiereszowany, mało tego bardzo ciężko w dzisiejszych czasach pozyskać sponsorów, a w kontekście tego jak wzrosły ceny i koszty festiwalu, gdzież jesteśmy już po rozmowach z firmą ochroniarską, Rybicką estradą i szeroko pojętym marketingiem, to koszty festiwalu wzrosły 40-50%.

W tej trudnej sytuacji cieszy to, że artyści przynajmniej ci mający zagrać na festiwalu, nie podnoszą stawek

– dodaje organizator Lyski Rock Festiwal:

Sylwia Stempniak: Jedynym światełkiem w tunelu i plusem to jest fakt, że artyści idą nam na rękę i robią krok wstecz, też chcą zagrać, zwłaszcza że ten skład który mamy w tym roku jest wymarzony. Póki co cały czas przez te ostatnie dwa lata robiliśmy aneksy do umów, nie rezygnowaliśmy z zespołów i imprezy. My czekamy na nich od 2019, wtedy się zaczęło spisywać umowę na 2020 i liczymy na to, że się doczekamy. Nie mniej ja jestem strasznie wdzięczna wójtowi, że daje szanse i chce to zrobić, zwłaszcza że to jest takie upragnione maleńkie dziecko, który wypuścił je w świat i nie chciałby żeby to dziecko umarło.

Chcąc ratować festiwal postanowiono zorganizować zrzutkę w internecie:

Sylwia Stempniak: Ruszyła zrzutka, też nie będę ukrywać, że idzie troszeczkę jak po grudzie. Wychodzę z założenia, że małymi krokami można zbudować coś wielkiego, więc nie ukrywam, że będziemy się przypominać na naszym fanpage, mam nadzieję, że fani to zrozumieją, że stoimy pod ścianą, a nie robimy tego dlatego, że chcemy aby festiwal był lepszy, bo wiemy, że będzie fantastyczny. Festiwal w Lyskach charakteryzował się tym, że bilety były stosunkowo tanie, nie ukrywam, że nie chciałabym tego zmieniać.

Podczas tegorocznej edycji Lyski Rock Festiwal zagrać mają Wilki, Luxtorpeda, Pidżama Porno, Jelonek, Łydka Grubasa.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022