Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To był jeden z pierwszych tego typu ośrodków w Polsce. Wodzisławska „Perła” ma 20 lat

Facebook Twitter

To był jeden z pierwszych takich ośrodków w Polsce. Wodzisławska "Perła" ma 20 lat. Powiatowy Ośrodek Wsparcia pomaga osobom w kryzysie psychicznym i ich rodzinom. W 2001 roku placówka powstała oferując pomoc 20 osobom.

Obecnie z oferty korzysta 30 podopiecznych. A co daje im „Perła”? Mówi Karolina Końka, dyrektorka Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Perła”:

Karolina Końka: Nie było łatwo wcześniej, natomiast teraz w związku z pandemią obserwujemy, że trzeba mieć na uwadze zarówno naszych uczestników, ale także osoby zdrowe, które do tej pory nie miały z tym problemu. Jest to terapia zarówno indywidualna, jak i grupowa. Prowadzony jest szereg treningów różnych umiejętności z naszymi uczestnikami, także zajęcia integracyjne, głównie ze środowiskiem lokalnym, aby zapobiegać izolacji naszych uczestników. Bardzo ważne też są działania z zakresu wsparcia rodzin uczestników. Kierujemy także wsparcie dla młodzieży. (…)

Od początku zależało mi na tym, aby w placówce panowała rodzinna atmosfera

– powiedziała Radiu 90 Renata Hernik, pierwsza szefowa ośrodka „Perła”, osoba która ją otwierała 20 lat temu:

Renata Hernik: Przypominam sobie te lata kiedy otwierał się dom, kiedy miałam tę przyjemność, zaszczyt, że byłam kiedy pierwsi ludzie mogli przekraczać próg tego domu. Wtedy dla mnie była bardzo ważna domowa atmosfera, rodzinna. (…) W przyjaznej atmosferze można pokonać każdą trudność. (…)

O swoim doświadczeniu bycia „pod opieką” Perły opowiedziała Małgorzata Nowak, absolwentka Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Wodzisławiu. Na zajęcia uczęszczała tam przez 4 lata:

Małgorzata Nowak: Bardzo mnie postawiło to wszystko na nogi, zawsze niepewna, wystraszona, a w tej chwili rozpoczęłam pracę, jestem z tego bardzo dumna. Myślę, że każdy kto będzie chodził do ośrodka wsparcia dla osób niepełnosprawnych, może wyjść na człowieka, który będzie współistniał z normalnymi ludźmi. Przede wszystkim pomoc terapeutów, którzy potrafili nas uspokoić. (…) To jest nasz drugi dom.

Od 2 listopada w ośrodku będzie realizowany unijny projekt „Perła+”, w ramach którego poszerzona zostanie oferta dla 15 uczestników zajęć. W sumie w czasie 20 lat działalności placówki wsparcie otrzymało 160 osób. 30 z nich korzystało z oferty 2 lub 3 razy.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021