Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To był koncert z okazji 75-lecia Politechniki Śląskiej [WIDEO]

Facebook Twitter

W dniu 75. urodzin Politechniki Śląskiej (24.05.) odbył się Jubileuszowy Koncert Wiosenny. Z uwagi na epidemię musieliśmy zmienić wiele z naszych planów obchodów Jubileuszu. Większość wydarzeń odbędzie się w późniejszym terminie, ale w niektórych możemy wspólnie uczestniczyć online - informują organizatorzy.

Koncert z okazji 75-lecia Politechniki Śląskiej

24 maja 1945 roku Prezydium Krajowej Rady Narodowej wydało dekret powołujący Politechnikę Śląską. Uczelnia wzrastała czerpiąc z tradycji Politechniki Lwowskiej i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Aktualnie to najstarszy w regionie uniwersytet techniczny, jedna z 10 uczelni badawczych w Polsce, stawiająca na innowacje i ciągły rozwój.

Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna na Górnym Śląsku i jedna z największych w kraju. Powstała w 1945 roku jako zaplecze naukowo-dydaktyczne dla najbardziej uprzemysłowionego okręgu w Polsce i jednocześnie jednego z bardziej zindustrializowanych obszarów w Europie – Górnego Śląska. Przez 75 lat dotychczasowego funkcjonowania stanowi istotną instytucję życia publicznego i pełni szczególną rolę kulturotwórczą i opiniotwórczą w regionie.

W 75. roku istnienia Politechniki Śląskiej wchodzimy w okres zmian w funkcjonowaniu systemu nauki i szkolnictwa wyższego. Rok akademicki 2019/2020 jest dla wszystkich szczególny, przełomowy. Nowa ustawa ‒ Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce znacząco zmienia naszą rzeczywistość i daje nowe szanse na rozwój. Obecna sytuacja światowej pandemii mocno wpływa na naszą teraźniejszość i przyszłość. Wszelkim procesom, które dokonują się na Politechnice Śląskiej przyświeca ten sam cel – współuczestnictwo w rozwoju nauki, a przez to w podnoszeniu jakości życia. To duże wyzwanie, do którego Politechnika Śląska jest bardzo dobrze przygotowana, co potwierdzają m.in. uzyskanie statusu laureata konkursu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza, czy działania na polu walki z epidemią koronawirusa. Jestem przekonany, że potencjał Politechniki Śląskiej pozwala śmiało patrzeć nam w przyszłość. Życzę Wspólnocie Akademickiej Politechniki Śląskiej, naszym Partnerom i Przyjaciołom wielu sukcesów i satysfakcji z podejmowanych działań

– powiedział Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Wystąpili: Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, AZM – Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej i Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej Dąbrowiacy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 maja 2021