Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To była pierwsza w Wodzisławiu Gala Ślubowania na Ucznia Rzemiosła: „Fach w ręku jest na wagę złota” [FOTO]

Facebook Twitter

Przyszli rzemieślnicy złożyli ślubowanie i odebrali legitymacje. Wczoraj (4.10.) w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się pierwsza Gala Ślubowania na Ucznia Rzemiosła. Uroczystość wyjątkowa, bo na palcach jednej ręki można policzyć podobne, które odbywały się do tej pory w całym kraju. Pomysłodawcy, przedstawiciele Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim chcieli w ten sposób uroczyście przyjąć nowych uczniów do społeczności rzemieślniczej.

mat. prasowe Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu

Legitymację odebrali między innymi: przyszła fryzjerka Magda Wicherek i przyszły mechanik samochodowy Szymon Cegielski z którymi rozmawiał nasz reporter, posłuchajcie:

Magda Wicherek, jedna z odbierających Legitymację Rzemieślnika

Zachwycony galą był jeden z jej gości, dyrektor Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Grzegorz Miketa:

Grzegorz Miketa: Rzeczywiście, Cech Wodzisławski zrobił to z najwyższym kunsztem, ci młodzi ludzie mogą się dziś czuć dowartościowani. Fajnie, ze takie imprezy się odbywają, przyszły rok ma być ogłoszony „Rokiem Fachowca”, bo fach w ręku jest na wagę złoto. To jest prawda, my dziś mamy niedobór uczniów w szkołach zawodowych, a to jest fajna przyszłość, która nie zamyka drogi do dalszego kształcenia się. Patrzmy na tych młodych ludzi z podziwem, że mają odwagę iść do zawodu, a przyszłość i dobre pieniądze mają gwarantowane.

Dyrektor Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Grzegorz Miketa

Przyszłym rzemieślnikom gratulował także rzemieślnik, z wykształcenia fotograf, prezydent Wodzisławia Ślaskiego, Mieczysław Kieca:

Mieczysław Kieca: Trzeba być dumnym z tego, że jest się rzemieślnikiem. Często zapomina się jaki to jest zaszczyt zdobywać szlify rzemieślnicze, uczyć się u mistrza (…). Jestem dumny z tego, że jestem rzemieślnikiem, że taki prężny Cech Rzemieślników działa w Wodzisławiu Śląskim i jestem dumny z tych 200 młodych ludzi, którzy rozpoczynają swoją ścieżkę właśnie jako przyszli rzemieślnicy. Nauka fachu, nauka przedsiębiorczości, szacunku do pracy- to każdy powinien posiąść.

Rzemieślnicy Robert Zając oraz Dariusz Achterik

Przyszli rzemieślnicy uczą się zawodu od swoich mistrzów. Między innymi od mistrza piekarstwa Roberta Zająca i mistrza cukiernictwa, kuchmistrzostwa i kelnerstwa Dariusza Achterika, posłuchaj:

Co ciekawe młodzi ludzie coraz chętniej wybierają naukę konkretnego zawodu

– dodaje dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Rybnik, Alicja Bartkowiak.

Dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Rybnik, Alicja Bartkowiak

Alicja Bartkowiak: Jest ich dosyć dużo, młodzież w tej chwili, kończąc szkoły podstawowe wybiera w dużej mierze szkoły branżowe, szkoły zawodowe I stopnia, potem realizuje naukę w szkołach średnich. Myślę, że młodzież zaczyna dostrzegać fakt, że konkretne zawody są przyszłością w życiu.

 

Dodajmy, że podczas uroczystego przyjęcia młodzieży w szereg Uczniów Rzemiosła, ślubowanie złożyło 204 uczniów. Kształcić się będą między innymi w takich zawodach jak: stolarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, mechanik pojazdów samochodowych, cukiernik, fryzjer, elektryk, kucharz, piekarz czy murarz-tynkarz.

Zobacz zdjęcia z Gali Ślubowania na Ucznia Rzemiosła Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj