To była wyjątkowa noc! Był Kuba Więcek Trio i Teatr Lalek Marka Żyły, ale nie tylko
Dla niektórych były to pierwsze w życiu odwiedziny w muzeum, dla innych kolejna wizyta, ale w zupełnie innych okolicznościach. Jednak dla wszystkich była to wyjątkowa noc. Jak tradycja każe, w maju, od kilku już lat muzea w Polsce zapraszają do siebie na Noc Muzeów.
Rozmawialiśmy z osobami, które wzięły udział w tym wydarzeniu w Rybniku:
Same eksponaty nie przyciągnęłyby takich tłumów do muzeum, dlatego też od lat muzealnicy dwoją się i troją, by ta noc była wyjątkowa. Rybnik zaprosił nietuzinkowych artystów. Profesor Franciszek Nieć z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu zaprezentował swoje linoryty, w tym fragmenty blisko 80 metrowego największego na świecie:
To jest drobny wycinek tego, co ja robię na co dzień. Jest tu pokazany największy linoryt na świecie. To są tylko fragmenty, on się cały nie zmieścił, w ostatecznej fazie miał 80 metrów. To co ja robię można robić w gumolicie. Moje studentki stanęły na wysokości zadania, było bardzo dużo chętnych na warsztaty, zabrakło nam po prostu materiałów.
Po raz kolejny na Nocy Muzeów w Rybniku prezentował swój Teatr Lalek Marek Żyła:
Widzę, że ludzie się uśmiechają, to chyba działa. To o to chodzi, żeby to było coś ciekawego. Tak, żeby dorośli, którzy zazwyczaj siadają na spektaklu gdzieś z tyłu, chcieli przyjść na następny, a nie tylko dzieci!
Imprezę rozpoczęły Rekiny z Nacyny, znakomity big band. Na zakończenie tej wyjątkowej nocy rewelacyjny koncert dał rybniczanin Kuba Więcek Trio – jedna z największych nadziei polskiego jazzu:
Te wszystkie nagrody sprawiają, że chcę się rozwijać. Nie są one dla mnie końcem, one dodają mi siły i motywacji. Uważam, że rzecz, której nie spróbowałem, jest najlepszą rzeczą, jaką mogę zrobić, żeby się rozwinąć. Nauczyłem się nie mówić, że coś mi się nie podoba, dopóki tego nie posłucham 10 razy.
Organizacja Nocy Muzeum to ogromne przedsięwzięcie, tym bardziej, że placówka w Rybniku dzieli pomieszczenia ratusza z Urzędem Stanu Cywilnego. Sławomir Studnik, starszy kustosz i Kierownik Działu Promocji rybnickiego muzeum:
Jeżeli przychodzi 300 osób do sali wystaw czasowych to nie ma czym oddychać po prostu… Chodzi o to, żeby nasi widzowie mieli komfort, my mamy się spotkać się tutaj z kulturą. Problemem od lat 50. w Rybniku jest wiązanie muzeum z obiektem zabytkowym. On tworzy różne ograniczenia.
Za nami również Noc Muzeów w Żorach, przed nami jeszcze nocne spotkanie w Muzeum w Cieszynie i w Wodzisławiu Śląskim.
Muzeum w Rybniku odwiedził Arkadiusz Żabka.