Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To I Wodzisławska Giełda Wolontariatu. W co angażują się mieszkańcy miasta?

Facebook Twitter

W Międzynarodowym Dniu Wolontariusza (5.12), w Wodzisławiu zorganizowano I Wodzisławską Giełdę Wolontariatu. To inicjatywa Centrum Aktywności Społecznej, w którym od jakiegoś czasu działa Centrum Koordynacji Wolontariatu.

W pięknych przestrzeniach Pałacu Dietrichsteinów o swojej codziennej działalności opowiadały stowarzyszenia, fundacje i szkolne koła wolontariatu. Okazuje się, że wodzisławianie angażują się w pomoc na wielu polach i wyciągają pomocną dłoń do dzieci, osób niepełnosprawnych seniorów, ale i do zwierząt. Mówi Karina Powała z Centrum Aktywności Społecznej, organizatorka I Wodzisławskiej Giełdy Wolontariatu.

Karina Powała: W naszym mieście jest bardzo dużo organizacji pozarządowych, które mają wielu wolontariuszy. Wpadliśmy na pomysł, by wszystkich wolontariuszy skupić w jednym miejscu, żebyśmy się poznali. Czekamy na wszystkie ręce gotowe do pracy, bo w dzisiejszych czasach wolontariat jest bardzo ważny. Przede wszystkim trzeba pielęgnować chęć działania u dzieci i młodzieży.

W przyszłym roku po raz pierwszy ma zostać wybrany Wolontariusz Ziemi Wodzisławskiej. Czy dla młodych jest wolontariat? Co ich motywuje do angażowania się w dobroczynność? I na jakich polach działają? O to Monika Sokołowska pytała uczniów należących do szkolnego koła wolontariatu w II LO im. ks. Tischnera, posłuchajcie co powiedzieli jej Helena, Ola, Paweł i Tymoteusz:

Młodzież z koła wolontariatu w II LO im. ks. Tischnera angażuje się m.in. w czasie Powiatowej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych czy „Bluesie dla niepełnosprawnych”. A co wolontariat daje młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych? Oni z kolei odwiedzają uczniów szkoły specjalnej:

Ale w wolontariat można angażować się niezależnie od wieku. Zapraszają do siebie m.in. seniorzy z Uniwersytetu III Wieku i działającego tam klubu wolontariusza „Pomagamy”, zaprasza Stowarzyszenie Psy i Koty, które otacza opieką porzucone czworonogi, zapraszają organizacji artystyczne: Classic Balanga Teatr czy Fundacja Muzyka Bez Granic. A jeśli chcesz zostać wolontariuszem, ale potrzebujesz wsparcia, by trafić do właściwej organizacji pomoże Centrum Koordynacji Wolontariatu. Adres: ul. Styczyńskiego 2 w Wodzisławiu, tam gdzie działa Centrum Aktywności Społecznej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 czerwca 2023