Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To jeden z nielicznych takich artystów w Polsce. Tadeusz Ciuraba tworzy obrazy ze słomy

Facebook Twitter

Były iluzjonista, dekorator i emerytowany górnik, do dziś artysta-malarz. Przez całe swoje życie stworzył niemal 600 obrazów malowanych... słomą. Spod jego ręki powstały reprodukcje między innymi Wyspiańskiego, Rubensa czy Picassa. W "Ludziach z pasją" poznajcie Tadeusza Ciurabę z Rybnika.

Radio 90: Kiedy Pan zaczął tworzyć obrazy ze słomy?

Tadeusz Ciuraba: W 1970 roku zawarłem związek małżeński. W 1978 roku odbyła się pierwsza moja wystawa, to było w Rybniku. Co ma wspólnego małżeństwo z taką sztuką?

Radio 90: Proszę powiedzieć.

Tadeusz Ciuraba: Nie wiem. (śmiech) Gdyby moja małżonka miała coś wspólnego ze sztuką, to jeszcze, a ona jest nauczycielką. Tak więc to nie ma nic ze sobą wspólnego, a wspólnie żyjemy bardzo krótko, bo dopiero około 52 lata.

Radio 90: Rzeczywiście krótko.

Tadeusz Ciuraba: Króciutko. Żona mi kiedyś powiedziała, ty sobie tylko pomyśl, ile słomy przeszło przez twoje palce. Na pewno była tego niemała sterta. To trzeba wybrać, obrać, wygotować.

Radio 90: Jak się Pan nauczył robić obrazy ze słomy?

Tadeusz Ciuraba: Sam się nauczyłem. Proszę zobaczyć, to jest odpowiednio przygotowane kolorystycznie i zakonserwowane. Słomki maczam w farbie do włosów dla kobiet. Żeby to zakonserwować na lata, słomę gotuję się w niebieskim denaturacie, dodaje się ocet i trochę wody. Gotuje się to w „spokojnej temperaturze” kilkanaście godzin. Najlepiej, żeby to się gotowało na dworze.

Radio 90: Co daje gotowanie w tym roztworze?

Tadeusz Ciuraba: Wzmacnia słomę i konserwuje na wiele lat.

Radio 90: Potem się to suszy?

Tadeusz Ciuraba: Kiedy słoma jest jeszcze wilgotna, trzeba ją obrać ze zbędnych elementów i włożyć między kartki. Najlepiej kartki starych książek, tam jest inny papier, nie kredowy. Papier kredowy tak dobrze nie wciąga wilgoci. Taka książka musi być przyciśnięta ciężarkiem. Trzy miesiące to musi być pomiędzy kartkami książek i się suszyć.

Tadeusz Ciuraba: Spokój, cisza, nie może być chaosu

Radio 90: Pan zawodowo zajmował się słomkarstwem?

Tadeusz Ciuraba: Nie, byłem górnikiem. Pracowałem na oddziale mechanicznej przeróbki węgla. Ta przeróbka była połączona z szybem wydobywczym „Karol”. Krótko pracowałem- 32 lata (śmiech). Wcześniej pracowałem jako iluzjonista.

Radio 90: Iluzjonista?

Tadeusz Ciuraba: Tak, proszę Pana. W tym czasie byłem najmłodszym iluzjonistą w Polsce. Byłem wówczas uczniem Technicznej Szkoły Wojsk Lotniczych w Zamościu.

Radio 90: To parę sztuczek Pan zna.

Tadeusz Ciuraba: No parę znam, dziś zostało mi już kilka rekwizytów i karty.

Radio 90: Jak długo był Pan iluzjonistą?

Tadeusz Ciuraba: Kilkanaście lat. Kiedyś jeden z moich widzów powiedział mi, aleś ich wszystkich w ciula zrobił, odpowiedziałem, że ja absolutnie, to oni sami siebie. Jedna z moich sztuczek było przebijanie własnego brzucha, ale jak Pan widzi, żyję do dzisiaj.

Radio 90: Ile czasu zajmuje wykonanie jednego obrazu?

Tadeusz Ciuraba: Zależy od rozmiaru, mniej więcej 500 godzin.

Radio 90: Obrazy ze słomy się wykleja, prawda?

Tadeusz Ciuraba: Tak. Robi się to za pomocą zwykłego kleju biurowego, rozrabia z wodą mineralną i dodaje się trochę amoniaku. Następnie się do dociska ciężarkami.

Radio 90: Sporo Pan tworzy obrazów o tematyce sakralnej.

Tadeusz Ciuraba: Tak, ale nie tylko. Tu np. Pan widzi „Plan przed Achillesem”.

Radio 90: Ile obrazów Pan stworzył?

Tadeusz Ciuraba: Niedużo, około 600.

Radio 90: Czego Panu życzyć?

Tadeusz Ciuraba: Trzecią setkę chciałbym przeżyć. Trzysta lat przeżyć to tak i to z tą samą kobietą.

Ludzie z pasją, to cykl o mieszkańcach regionu, słuchaczach Radia 90. Znasz człowieka z pasją? Napisz do nas! Rozmawiał Przemysław Niedźwiecki.

Więcej zdjęć:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024