Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

To jedyna taka poczta – podziemna! I działa w kopalni

Facebook Twitter

Przewóz i stemplowanie przesyłek 850 metrów pod ziemią, to nie lada atrakcja nie tylko dla kolekcjonerów. W KWK Knurów-Szczygłowice od 20 lat działa podziemna poczta.

Na pomysł powstania poczty szybowej wpadł Klub Filatelistyczny Kopasyny. Mówi Bogusław Szyguła kustosz Izby Tradycji Górniczej w Knurowie:

Jeżeli przesyłki pocztowe mogą być transportowane samolotem, balonem, statkiem podwodnym czy rzecznym, to dlaczego nie mogą być transportowane drogami podziemnymi? Myśmy chcieli taką pocztę krecikową, podziemną, czy jak się to komuś kojarzy. Nazwaliśmy ją pocztą szybową, dlatego, że jednym szybem przesyłki zostają opuszczone na dół, potem przechodzą drogami podziemnymi, a następnym szybem wyjeżdżają do góry.

Poczta „szybowa” działa co 5 lat. W tym roku można po raz kolejny z jej usług skorzystać. Z tej okazji wydawane są specjalne karty pocztowe, znaczki i datowniki:

Jest nasza Barbórka, która od 105 lat jest z górnikami Knurowa, to jest obraz Odoriko. W 1922 roku szybom zostały nadane imiona Piotr i Paweł – na pamiątkę przyjęcia Knurowa przez Polskę. (…)

Rarytasem w tym roku jest specjalna koperta z monetą – podkreśla Bogusław Szyguła z knurowskiej Izby Tradycji Górniczej:

Mamy coś wyjątkowego, mamy własną monetę, gdzie z jednej strony jest Jan Paweł II, a z drugiej strony święta Barbara.

A Izbę Tradycji Górniczej w Knurowie odwiedził Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2020