Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„To magiczne miejsce, które idealnie wpisuje się w magiczny realizm”

Facebook Twitter

Mowa o Muzeum Magicznego Realizmu Ochorowiczówka, które na stałe wpisało się w krajobraz kulturalny Beskidów. To tam w najstarszym domu murowanym w Wiśle można oglądać prace Salvadora Dali, Zdzisława Beksińskiego, Rafała Olbińskiego czy innych nietuzinkowych twórców.

Mówi Sebastian Chachułek, kustosz:

To magiczne miejsce, które idealnie wpisuje nam się w magiczny realizm, czyli twórczość fantasy, twórczość kojarzona z Marquezem, czy też filmami „Gra o Tron”, ekranizacjami powieści Tolkiena. Ludzie tak naprawdę przychodzą zainteresowani a wychodzą oczarowani Beksińskim, Olbińskim, Jaśnikowskim czy Szynkarczukiem, czy też rzeźbami Artura Szołdry, Wojtka Siudmaka. 20 000 tysięcy osób, które chcą oglądać sztukę, sztukę przez duże „S”. To pokazuje, że kultura coraz bardziej się liczy w naszym kraju, ale myślę też, że to jest magia Wisły.

Od 24 maja do grona artystów prezentujących tam swoje prace dołączył Jakub Różalski. Jego talent dostrzegli filmowcy. Artysta pracował przy hollywoodzkim filmie „Kong: Wyspa Czaszki” Jego grafiki brane były pod uwagę w tworzeniu poszczególnych scen. Różalski inspirował także twórców gier planszowych. Mówi Marek Kołbuk, prowadzący jeden z klubów gier planszowych na Śląsku:

Gra Scythe z pracami Pana Jakuba Różalskiego jest w pierwszej setce Ogólnoświatowej Listy Gier Planszowych. Na tej liście jest ponad 28 000 tysięcy gier. On jest w pierwszej setce, w ogóle gry planszowe przeżywają bardzo mocny teraz renesans, jest wiele klubów, jest wiele konwentów. Jestem fanem gry, ale właśnie ta gra, cały jej urok, który jest w tych pracach Pana Jakuba, w tym świecie stworzonym przez niego, nadaje całego klimatu.

To oddajmy głos Jakubowi Różalskiemu, artyście, który w swoich pracach łączy sielskie pejzaże rodem z obrazów Chełmońskiego z fantastycznymi wizjami:

To miejsce jest tak niezwykłe, tylu niezwykłych artystów. Wisisz obok Beksińskiego, no to myślę, że to marzenie każdego artysty w dzisiejszych czasach, więc oczywiście, że jestem przeszczęśliwy. Jeśli chodzi o moje inspiracje i to, dlaczego tworzę. No to jest taki mój sposób na moje komunikowanie się ze światem, głównie tym aspektem, który zaskoczył to jest ta spójna wizja świata, bo ja zawsze miałem spójną wizję artystyczną i stylistyczną i chyba dlatego jest to takie inspirujące też dla twórców gier czy filmów.

Zobaczcie, jak wygląda Muzeum:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj