Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To miejsce odżyje! Park im. Piotra Furgoła w Czerwionce-Leszczynach przejdzie metamorfozę

Facebook Twitter

Wypięknieje park im. Piotra Furgoła w Czerwionce-Leszczynach. To piękne, ale nieco zaniedbane miejsce, z którego uroków korzysta wielu mieszkańców miejscowości. Do końca przyszłego roku to miejsce odżyje.

Do stworzenia parku w Czerwionce przyczyniła się działająca do 2000 roku na terenie gminy kopalnia „Dębieńsko”. Dzięki rekultywacji terenu w latach 60. XX wieku powstał Park Kultury i Wypoczynku im. Piotra Furgoła.

Miejsce cieszyło się dużą popularnością wśród mieszkańców

– mówi pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki w urzędzie miasta Czerwionka-Leszczyny.

Grzegorz Wolnik: To jest bardzo ważne miejsce dla mieszkańców Czerwionki, wiąże się z wielkim sentymentem jakim mieszkańcy darzą ten obszar. Od czasów istnienia kopalni „Dębieńsko”, tam był bardzo ciekawy park z mini zoo, restauracją, samolotem kawiarnią, więc jak na lata 60., 70. i 80. to były nieprawdopodobne atrakcje.

W 2020 roku na terenie parku powstała nowa strefa aktywności obejmująca siłownię pod chmurką i urządzenia street workout, zakupiono także nowe urządzenia na plac zabaw. Teraz czas na kolejną dużą rewitalizację.

Nie chcemy tego parku zabetonować

– deklaruje Wolnik. Jak najmniej kostki, jak najmniej asfaltu, ewentualne drobne korekty w zieleni. Ma powstać też tężnia.

Grzegorz Wolnik: Przewidziana jest spora bioróżnorodność, żeby pokazać tutaj naszą przyrodę śląską i okoliczną, być może coś się uda zaimplantować z Beskidów czy okolicy, nasze rodzime gatunki ze ścieżką edukacyjną dla dzieci, żeby mogły sobie przeczytać na co patrzą. Bardzo nam zależy na tym, żeby ten park odzyskał swój blask ale też żeby w odzyskiwaniu tego blasku uczestniczyli mieszkańcy.

Dlatego też w najbliższych tygodniach odbędą się konsultacje społeczne w tej sprawie. Więcej o rewitalizacji parku Furgoła w sobotnim odcinku Eko Patrolu Radia 90. Zapraszamy po godzinie siódmej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj