Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To musisz wiedzieć! Domowe sposoby na sprawdzenie piecyka

Facebook Twitter

Sezon grzewczy w pełni, każdej doby strażacy odnotowują wezwania z powodu tlenku węgla. Często powodem jest niesprawny piecyk gazowy i zbyt szczelne mieszkanie. Nie raz mówimy o tym w naszych wiadomościach. W Radiu 90 teraz rady strażaka: jak każdy z nas, samodzielnie może sprawdzić czy z jego piecyka nie ulatnia się czad.

Odkręcamy wodę, zapala się nasze urządzenie i co dalej?

W tym momencie można rękę przyłożyć na skraj piecyka u góry czyli nie rękę do środka, tylko na skraj, parę centymetrów od rury, wystarczy dłoń przyłożyć i wyczujemy powietrze. Jeżeli wyczujemy tam powietrze ciepłe, jak to, które mamy np. z suszarki do włosów, w tym momencie nie mamy zachowanej wentylacji w pomieszczeniu, bo ucieka nam bokami, czyli to co się spali w komorze nie idzie przez rurę, która w tym momencie będzie zimna, a całe te spaliny będą uciekać z boków tzw. junkersa. Mamy silny wiatr, albo jest niskie ciśnienie, to w tym momencie jak odkręcę wodę, ręką sprawdzę- to jest bardzo łatwy sposób- jeżeli nie odczuwam ciepłego powietrza, a rura jest w pierwszej fazie lekko ciepła, zaczyna się nagrywać, to znaczy, że jest zachowany ciąg, można spokojnie się kąpać.

– wyjaśnia Wojciech Buba z żorskiej straży pożarnej.

Co warto zrobić jeśli na ręku poczujemy ciepłe powietrze?

Należy zakręcić wodę, uchylić okno czyli zwiększyć wentylację w mieszkaniu, jedno lub dwa okna można uchylić, w tym momencie jak odkręcimy z powrotem wodę w łazience, to zobaczymy, że powietrze jest zasysane prawidłowo, bo jest większe ciśnienie w mieszkaniu, więc można bezpiecznie się kąpać, bo nie będzie tego efektu ciepłego powietrza z boku junkersa.

Wojciech Buba poleca jeszcze jeden prosty sposób, by sprawdzić czy wentylacja w naszym mieszkaniu jest prawidłowa. Posłuchaj:

Warto pamiętać też o regularnym czyszczeniu piecyka gazowego, przynajmniej raz w roku.

Strażacy polecają także czujki czadu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2022