Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To największa tego typu budowla w Polsce. Zbiornik Racibórz Dolny oficjalnie otwarty [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

We wtorek 30 czerwca oficjalnie otworzono zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny. Zaprojektowany i ukończony jako polder, czyli suchy obiekt, który wypełniany będzie wodą w przypadku powodzi. To obecnie największy obiekt hydrotechniczny w Polsce.

Przecięcie wstęgi nastąpiło w obecności przedstawicieli Rządu RP, władz samorządowych, Banku Światowego, władz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, głównego wykonawcy firmy Budimex oraz innych firm i organizacji zaangażowanych w powstanie budowli.

Formalnie ta inwestycja jest zakończona. Nie trzeba wyjaśniać, ile znaczy dla mieszkańców województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego, których dotknęła powódź z 1997 i 2010 roku

-podkreślił w swoim wystąpieniu Minister Marek Gróbarczyk. Minister przypomniał także o roli zbiornika dla zwiększenia bezpieczeństwa powodziowego blisko 2,5 mln mieszkańców osiedlonych w obrębie trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Zbiornik ma pojemność 185 mln m3 i jest w stanie zredukować falę powodziową o skali porównywalnej do katastrofalnej fali z 1997 roku. Inwestycja została zrealizowana z funduszy Banku Światowego, środków unijnych, funduszy Banku Rozwoju Rady Europy, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z budżetu państwa.

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy podkreślił, że właśnie zrealizowała się inwestycja, której jeszcze kilka lat temu pomyślnego końca wielu niedowierzało. Również w kontekście dziś artykułowanych już wprost przez przedstawicieli Rządu zapowiedzi przekształcenia zbiornika w zbiornik mokry.

Mam nadzieję, że także pozostałe kwestie, jak żegluga na Odrze, kiedyś się spełnią. Wielkie podziękowanie dla wszystkich, którzy mieli swój wkład w realizację tej inwestycji

– powiedział prezydent Polowy.

Na otwarciu byli także obecni przedstawiciele władz samorządowych m. in. burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha i wójt Lubomi Czesław Burek.

Trzeba pamiętać, że zbiornik ochronił też 700, osób, które wcześniej tu były osiedlone. Można powiedzieć, że ocalił małą ojczyznę. Zwykle przesiedlenia kojarzą się z krzywdą i traumą, ale tutaj, dzięki współpracy samorządu oraz administracji państwowej, gmina Lubomia stała się beneficjentem inwestycji

-podkreślił wójt Lubomi.

W momencie nadejścia fali polder będzie piętrzył wodę, zabezpieczając obszar około 600 km² od Raciborza przez Kędzierzyn-Koźle, Brzeg, Opole, Oławę, aż po Wrocław.

Budowlę przelewowo-spustową wyposażono w sześć zasuw głównych, których praca będzie się odbywała mechanicznie oraz automatycznie. Zbiornik Racibórz Dolny ma powierzchnię 26,3 km² i pomieści 185 mln metrów sześciennych wody, czyli tyle ile zmieściłoby się w 226 Pałacach Kultury. Objętość obiektu będzie się stopniowo powiększać do 300 mln m3, ze względu na wydobywane w czaszy kruszywo.

Zbiornik Racibórz Dolny to największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce. Do budowy wykorzystano ponad 6,8 mln ton ziemi, którą pomieściłoby łącznie 130 960 wagonów towarowych. Tak długi pociąg w linii prostej prowadziłby z Raciborza aż do Madrytu

-Porównywał Artur Popko Wiceprezes Zarządu – Dyrektor Budownictwa Budimex SA.

Tak finalnie wygląda zbiornik przeciwpowodziowy dla Górnej Odry w Raciborzu:

Poniżej film o tym jak powstawał zbiornik przeciwpowodziowy w Raciborzu:

Więcej o zbiorniku Racibórz Dolny przeczytasz w naszych pozostałych artykułach: TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj