Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

TO ONI wraz ze swoimi podopiecznymi stają na wysokości zadania każdego dnia [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Możliwość swobodnego oddychania i poruszania się pod wodą, odkrywania głębi mórz i oceanów, prawie u każdego wywołuje wypieki na twarzy. Nie każdy wie, że nurkowanie to także niezwykła forma rehabilitacji.

W Rybniku korzystają z niej osoby z porażeniem mózgowym, autyzmem czy zespołem Downa. Bezpłatne zajęcia prowadzą dla nich raz w tygodniu profesjonalni instruktorzy, z inicjatywy Yacht Club Rybnik i Fundacji EDF Polska:

-mówi doktor Andrzej Myśliwiec, specjalista fizjoterapii, Prezes Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska-Śląskie, które wspierają merytorycznie całą akcję:

Powiedzieli Monice Sokołowskiej: Przemek i Sebastian, którzy z wielką radością co tydzień nurkują. Razem z nimi pod wodę schodzi też ich kolega, Adrian, który choć jest osobą z głębokim upośledzeniem, świetnie sobie radzi:

-mówi Wojciech Wieczorek, opiekun Adriana. Nurkowanie osób niepełnosprawnych nie byłoby możliwe bez pomocy rodziców i wolontariuszy, którzy towarzyszą podopiecznym w wodzie. Dlatego prezes Fundacji EDF Polska w Rybniku, Jan Makowski chce, by i oni mogli zrobić coś dla siebie:

Żeby osoby z upośledzeniem umysłowym mogły nurkować, potrzebny jest sprzęt. Zebranie pieniędzy na jego zakup jest jednym z celów projektu „Płyniemy Polsko”. 29 kwietnia dwuosobowa ekipa na skuterach wodnych wypłynie z Oświęcimia, by rzeką Wisłą dopłynąć do Bałtyku i w 8 dni wrócić Odrą płynąc pod prąd jak najbliżej Rybnika. Finał 7 maja na molo przy Yacht Clubie Rybnik i Fundacji EDF Polska.

Przekonuje Dariusz Gryt, jeden z uczestników próby ustanowienia rekordu opłynięcia Polski w 8 dni na skuterach wodnych, a równocześnie prowadzący zajęcia z nurkowania dla niepełnosprawnych. Dodajmy, że takie osoby z terenu Rybnika mają możliwość bezpłatnego wejścia na basen przy ul. Powstańców Śląskich w każdy czwartek od godz. 18.00. Zajęcia trwają godzinę.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj