Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To pierwsze takie rozwiązanie drogowe w tym mieście. Czy będą kolejne?

Facebook Twitter

Śluzy na ulicy Miłej, przy Parku Cegielnia, w Żorach. Ma to być sposób na walkę z piratami drogowymi, bo odkąd na tej drodze pojawiła się kostka brukowa, kierowcy chętnie naciskają tam na pedał gazu, pędząc znacznie ponad dopuszczalną prędkość. Znaki ograniczające nie zdają egzaminu, tak samo, jak progi zwalniające, stąd pomysł na śluzy.

Fot. zory.pl

Rozwiązanie polegające na ustawieniu na jezdni ograniczników, z jednej i drugiej strony – kierowca musi zwolnić, żeby się między nimi zmieścić- wypracowano z udziałem okolicznych mieszkańców czy przedstawicieli Rady Dzielnicy Zachód.

Konsultowano je ze Strażą Pożarna oraz służbami komunalnymi, aby nie było problemu z przejazdem dużych wozów. Zresztą jak słyszymy w Urzędzie Miasta, w razie potrzeby ograniczniki łatwo wymontować.

Jak się jeździ na takich śluzach? Kto ma pierwszeństwo? Obowiązuje zasada, że to „jadący z góry ustępuje pierwszeństwa jadącemu pod górę”. Nie jest ona w aktualnej wersji Kodeksu Drogowego, ale jest opisana w Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym, na którą powołują się urzędnicy w Żorach. Żeby jednak nikt nie miał wątpliwości, na ulicy Miłej staną znaki z informacją o pierwszeństwie.

Ze wstępnych obserwacji wynika, że śluzy spełniają swoje zadanie i spowalniają ruch na połączeniu ulic Wodzisławskiej z Folwarecką, więc być może pojawią się też w kolejnych miejscach, w których jest kłopot z ciężką nogą kierowców.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj