Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„To pozwala patrzeć z optymizmem w przyszłość”. Maturzyści z powiatu cieszyńskiego najlepsi na Śląsku

Facebook Twitter

"To cieszy, to satysfakcjonuje, to pozwala patrzeć z optymizmem w przyszłość" – tak o wynikach maturzystów z powiatu cieszyńskiego mówi jego starosta – Mieczysław Szczurek. Opublikowane wczoraj wyniki pokazały, że to właśnie piszący z tego powiatu najlepiej poradzili sobie w skali województwa z egzaminem dojrzałości.

Wczoraj (5.07) w systemie Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych zostały opublikowane wstępne wyniki tegorocznych matur, które odbyły się w maju. Maturzyści z powiatu cieszyńskiego okazali się najlepszymi uczniami w całym województwie śląskim z wynikiem 84%. Średnia krajowa wyniosła nieco ponad 78%. Na kolejnych miejscach uplasowali się ex aequo maturzyści z Gliwic i Dąbrowy Górniczej, zdobywając 83%.

Drodzy Maturzyści! Gratuluję Wam osiągniętego sukcesu!

– mówi starosta:

Mieczysław Szczurek: Zacznę nieco przewrotnie – kolejny duży sukces powiatu, wszak młodzież jest tego powiatu nie tylko częścią, a także przyszłością. Dodajmy do tego fakt, że w zeszłym roku też mieliśmy pierwsze miejsce, ale różnica między średnią a naszym powiatem był tylko jeden procent, a obecnie wynosi 6. To znaczy, że mimo iż na poziomie kraju zdawalność jest gorsza, to nasza młodzież jest coraz lepsza. Zważywszy na to, że na terenie województwa zdawalność się nie poprawiła, a wręcz przeciwnie, to pozwala się podwójnie cieszyć. (…)

Jak dodaje starosta:

Pozostaje mi tylko życzyć wam wesołych, rozrywkowych i wspaniałych wakacji oraz podjęcia studiów na wymarzonych kierunkach.

My również do tych życzeń się dołączamy!

W Polsce spośród tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych maturę zdało 78,2%

Prawo do poprawki ma 15,5% abiturientów, natomiast definitywnie nie zdało jej 6,3% uczniów. Egzamin z języka polskiego zdało 95% zdających, z egzaminem z matematyki poradziło sobie 82% maturzystów, a egzamin z języka angielskiego zdało 94% zdających.

Aby zdać maturę, należy uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30% punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego. Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki w sierpniu.

Jak wygląda zdawalność w innych powiatach?
Miasta:
Jastrzębie-Zdrój – 78%, Rybnik – 79%, Żory – 75%
powiaty: raciborski – 79%, rybnicki – 79%, wodzisławski – 80%

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj