Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To prawdziwy teatr miłości!

Facebook Twitter

Przepełniona jest namiętnością, pełna zmysłowych ruchów całego ciała. Opowiada o kobiecie, która przy pomocy swoich wdzięków uwodzi mężczyznę po to, by go zniewolić i zapanować nad nim. Partnerka zdecydowanie powinna być na pierwszym planie, partner nie może dominować...

Rumba, bo o niej mowa, jest jednym z najbardziej wymagających tańców i zarazem jednym z dziesięciu tańców towarzyskich, jakie pary taneczne muszą zaprezentować na turniejach. Chociaż za sprawą jej charakteru – pełnego uwodzicielskiej zmysłowości i pasji – rumba nazywana jest tańcem miłości, sam termin więcej wspólnego ma z… imprezowaniem! Pojęcie, które zrodziło się w kubańskich solares, małych, ale licznych społecznościach, tworzonych przez ludność pochodzenia afrykańskiego, funkcjonowało jako określenie ich publicznych zabaw przy muzyce i tańcu.

Spieszę jednak z wyjaśnieniem, że nie jest to artykuł poświęcony stylom tańca. Zaczęłam od rumby, zwanej tańcem miłości, by w kilku słowach przejść do pasji, jaką jest miłość do tańca…

Każdy, kto kiedykolwiek wybrał się na kurs tańca, bądź próbował nauczyć się go samodzielnie (i nie zraził się po pierwszej lekcji, większości sprawiającej trudność), wie, że właśnie ten rodzaj ruchu, połączony z muzyką i uczuciami jest właśnie tym, co pozwala człowiekowi oderwać się od rzeczywistości i uzależnia silniej niż narkotyk. Nikomu nie trzeba też chyba udowadniać, że taniec ma pozytywne znaczenie dla naszego zdrowia. Uwalnia nas od negatywnych emocji, sprawia, że łatwiej jest nam się odprężyć i zrelaksować. Treningi tańca korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, pomagają w szybkim spalaniu tkanki tłuszczowej, a nawet poprawiają stan kości. Co więcej, kiedy tańczymy, nasz organizm wytwarza endorfiny, czyli hormony szczęścia, które, co udowodniono, uśmierzają ból i zwiększają na niego odporność.

Jeśli więc taniec daje nam poczucie szczęścia, to nawet godziny prób, treningów i poświęceń stają się źródłem radości. Tańcem nie trzeba się jednak zajmować profesjonalnie, by naprawdę go lubić. Dowodem na to są wypowiedzi mieszkańców naszego regionu:

Francuska podwiązka i ubite jajko na parkiecie

Potrafisz! Umiesz to!… Czyli can can! Ba… Bo któż nie jest zdolny do tego, by zatańczyć niegdyś znanego jako „chahut” – taniec rakietę, a dziś popularnego kankana? Mniej, czy bardziej – każdy z nas poradzi sobie z „francuską podwiązką”, bo tak właśnie tłumaczona jest nazwa tego tańca. I, o ile to określenie nie powinno stanowić źródła skomplikowanych domysłów na temat tego, co autor miał na myśli, tak, już od dziewięćdziesięciu lat aż po dziś, mieszkańcy Dominikany zachodzą w głowę, skąd wzięło się określenie „merengue” w dosłownym tłumaczeniu – „ubite jajko”. (źródło) Odpowiedzi wciąż nie ma, na szczęście pod tą nazwą kryje się o wiele więcej znaczeń, bo to przede wszystkim nazwa żywego i radosnego tańca, który zrodził się właśnie na Dominikanie. To kolejne dwa style, spośród kilkudziesięciu powszechnie znanych. Poza nimi bowiem funkcjonuje wiele, by nie powiedzieć freestyle’owych dziedzin, o czym opowiedzieli nam mieszkańcy regionu:

W wielu przypadkach dominuje styl „po swojemu”, w którym obowiązuje jedna zasada: „grunt, to mieć grunt pod nogami”. A jak! Przecież o to właśnie chodzi, by po prostu się poruszać:

Tańczą wszyscy, tańczą na całym świecie. Taniec znany był już ludom pierwotnym, na co wskazuje wiele naskalnych malowideł. To drzemie w każdym z nas. Jeśli już nie możemy poszaleć na parkiecie, to czasem warto pokołysać się w tajemnicy przed całym światem. Od razu każdy z nas poczuje się lepiej, w końcu historie o tym, jak taniec łączy ludzi, jak ratuje im życie, daje szansę, by zacząć od nowa czy po prostu sprawia ogromną frajdę, wszyscy słyszeliśmy niejeden raz. Tak więc trzymajmy się rytmu! ;)

Widzieliście pokaz taneczny, który Was urzekł i można go znaleźć w internecie? Dajcie znać! Chętnie zamieścimy i nagrodzimy najlepsze propozycje!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024