Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To śmiertelne zagrożenie! Nie wchodźcie na lód! Samochód i sanki to złe połączenie

Facebook Twitter

Nie wchodźcie na pokryte lodem zbiorniki. Mroźne dni spowodowały, że akweny wodne pokryły się lodem, jednak od kilkunastu godzin mamy ocieplenie. To skutkuje tym, że każdą chwilą warstwa lodu na wodzie staje się coraz cieńsza.

fot. Policja Jastrzębie-Zdrój

Kilka dni temu temperatura powietrza spadła na tyle, że na taflach zbiorników wodnych pojawił się lód. Nie są one jednak bezpieczne i nie można z nich korzystać jak ze sztucznych lodowisk. Dlatego policjanci codziennie kontrolują takie miejsca i sprawdzają, czy nie ma na nich bawiących się dzieci lub wędkarzy łowiących w przeręblu ryb.

Żadna tafla lodu nie jest na tyle gruba, by było na niej bezpiecznie. Stąd apel przede wszystkim do rodziców. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach, stawach i zbiornikach wodnych. Uczmy asertywności i umiejętności przewidywania niebezpiecznych zdarzeń.

Apelujemy również do przechodniów, którzy są świadkami niebezpiecznych zabaw dzieci. Zawsze możemy zareagować i poprosić, aby zeszły na brzeg. Kiedy nasze uwagi nie przynoszą rezultatu, skorzystajmy z numeru alarmowego i poinformujmy policjantów o tym, że na zamarzniętym stawie bawią się dzieci. Jeden telefon może uratować im życie.

A oto kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać:

  • w przypadku załamania się lodu starajmy się zachować spokój – najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i próbować wpełznąć na lód, potem należy poruszać się w kierunku brzegu, cały czas leżąc na lodzie;
  • gdy zauważymy osobę, która wpadła do wody, nie biegnijmy w jej kierunku – pamiętajmy, pod nami też może się załamać lód;
  • jeżeli w zasięgu ręki mamy długi szalik, gałąź, spróbujmy podczołgać się do tonącego i podać mu drugi koniec;
  • jeżeli nie jesteśmy w stanie sami udzielić pomocy, natychmiast wezwijmy odpowiednie służby;
  • po wyciągnięciu z wody osoby poszkodowanej należy ją okryć czymś ciepłym i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia.

Policja apeluje także – sanki ciągnięte przez samochód to wielkie niebezpieczeństwo

Zachowajmy rozsądek także przy organizowaniu kuligów. Ciągnięcie sanek za samochodem czy traktorem może skończyć się tragicznie. Takie zachowanie jest również nielegalne. Policjanci mogą nałożyć mandat karny lub skierować sprawę do sądu. Sanki nie są przystosowane do szybkiej jazdy za samochodem. W razie hamowania nie ma jak skutecznie ich zatrzymać — uczestnicy kuligu mogą uderzyć w ciągnące je auto, a potem wpaść na siebie.

Nad sankami trudno też zapanować w zakrętach i łukach. Nawet niewielka prędkość może spowodować, że ciągnięte osoby wypadną z trasy. Także wpadnięcie do rowu lub w drzewo może zakończyć się tragedią.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj