Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To tu narodziła się wolność! W Jastrzębiu-Zdroju powstaje kolejna atrakcja turystyczna [materiał partnera]

Facebook Twitter

Jastrzębie-Zdrój to miasto, gdzie narodziła się wolność. To tutaj 3 września 1980 roku, po wielogodzinnych negocjacjach, podpisano Porozumienie Jastrzębskie, które stało się „kropką nad i” Porozumień Sierpniowych. Atmosferę tamtych dni będzie można poczuć dzięki Szlakowi Wolności, który przebiegając przez 11 punktów na terenie miasta, pozwoli pokazać jego historię i charakter.

Fot. jastrzebie.pl

Jastrzębie-Zdrój, miasto powstałe w 1963 roku, w czasach socjalistycznej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, miało być nowym miastem. Nowym, bo wybudowanym od podstaw, ale też tworzącym człowieka robotnika-górnika, oddanego władzy ludowej. Któż mógł wówczas, w latach 60. XX wieku, przypuszczać, że to właśnie pracownicy kopalń – przybysze z niemalże każdego rejonu Polski, właśnie tutaj wyznaczą swój szlak do wolności, że wbiją przysłowiowy gwóźdź do trumny systemu komunistycznego, którego mieli być budowniczymi i strażnikami. W ten sposób jastrzębscy górnicy wpisali się nie tylko na karty dziejów Polski, ale też Europy. Można bez przesady powiedzieć, że to także w naszym mieście zaczęły się przemiany zmieniające oblicze kraju

– czytamy w opisie szlaku.

Koncepcję szlaku wyłoniono w ogólnopolskim konkursie. Jej autorką jest Katarzyna Barczyńska-Łukasik. Na trasie „Szlaku Wolności” znajdzie się Pomnik Porozumienia Jastrzębskiego, Park Zdrojowy, kościół „na górce” czy Łaźnia byłej kopalni Moszczenica (w której będzie funkcjonował Instytu Dziedzictwa i Dialogu). Tak zaplanowana trasa wiąże się nie tylko z najważniejszymi wydarzeniami na historycznej mapie Jastrzębia, ale również ze wspomnieniami, które wielu mieszkańców przywołuje z nostalgią ­ – chociażby o komitetach kolejkowych, które tworzyły się pod Supersamem, czy budowie bloków na osiedlu III.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik: Jastrzębie-Zdrój to też proza życia. Mieszkańcy spotykali się w kolejkach sklepowych, na targowisku, w nielicznych, lecz obleganych lokalach czy barach. Otwarcie salonu fryzjerskiego czy cukierni z prawdziwego zdarzenia było urozmaiceniem szarej, komunistycznej rzeczywistości. Obok wielkich przełomowych wydarzeń politycznych, życie tutaj toczyło się swoim rytmem. Ludzie zakładali rodziny. Na świat przychodziły kolejne pokolenia jastrzębian. Tak rodziła się zakorzeniona tutaj społeczność

– opowiada Katarzyna Barczyńska-Łukasik.

Wszystkie te historie Katarzyna Barczyńska-Łukasik skrupulatnie odnotowała i opisała ze swadą w proponowanej ścieżce tak, by maksymalnie przybliżyć je zarówno mieszkańcom, jak i osobom spoza Jastrzębia.Na podstawie opracowanej przez Katarzynę Barczyńską-Łukasik ścieżki planowane jest wydanie przewodnika w formie audioguide.

Już w piątek (27.08.) w naszym programie popołudniowym, Przewodniku Radia 90, w którym polecamy wyjątkowe miejsca, powiemy więcej o szykującej się nowej atrakcji turystycznej w Jastrzębiu-Zdroju. Bądźcie z nami i śledźcie nasz portal.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj