Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To właściciel posesji musi zaprosić do siebie kominiarza. Przypominamy o tym obowiązku

Facebook Twitter

To właściciel posesji musi zaprosić do siebie kominiarza, by dokonał przeglądu instalacji. Przypominamy o tym obowiązku, bo każdego dnia w strażackich meldunkach pojawiają się interwencje związane z pożarami sadzy w kominie.

To także reakcja na telefon naszego słuchacza z Radlina, który od kilkunastu lat czeka na kominiarza….

Nie wolno czekać. Trzeba działać

– podkreśla Zbigniew Podleśny, zastępca burmistrza Radlina:

Zbigniew Podleśny: Każdy właściciel nieruchomości zamieszkałej albo zarządca tej nieruchomości ma obowiązek zaprosić kominiarza do siebie i poddać pod sprawdzenie lub czyszczenie instalacji wentylacyjnej i kominowej, jest to jeden z podstawowych obowiązków, obok przeglądów elektrycznych, które ciążą na każdym właścicielu. Niewłaściwe jest czekanie aż kominiarz przyjdzie i odwiedzi, to my musimy zadbać o to, aby przyszedł kominiarz. Wyposażyć go w możliwość wejścia na dach, dojścia do wyczystek, dojścia do przewodów wentylacyjnych, kominowych. To jest bardzo istotne nie tylko w okresie zimowym, ten obowiązek jest niezależny od tego, jakim paliwem ogrzewamy.

Regularne czyszczenie komina jest konieczne, by zapobiec pożarowi sadzy!

Powinno się to robić raz na kwartał w przypadku pieców opalanych węglem. Wymiana kotła na ogrzewanie gazowe nie zwalnia z obowiązku kontroli przewodów kominowych. Raz w roku właściciel domu musi zlecić ich przegląd kominiarzowi, konieczne jest także czyszczenie przewodów spalinowych dwa razy w roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022