Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To wyjątkowa olimpiada. Ponad 300 niepełnosprawnych z powiatu wodzisławskiego brało w niej udział [FOTO]

Facebook Twitter

Ponad 300 uczestników Powiatowej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych w Wodzisławiu. Sportową rywalizację zorganizowało Starostwo Powiatowe. Olimpiada ma już 19-letnią tradycję.

olimpiada

Olimpiada niepełnosprawnych: sporo zawodników

Rozegranych zostało 15 indywidualnych konkurencji sportowych, w tym bieg sprinterski na 30 metrów, pchnięcie kulą, rzut piłką palantową na odległość, skok w dal, slalom z piłką, czy rzut piłką lekarską.

Krystyna Kuczera: W olimpiadzie bierze udział 312 uczestników, którzy aktywnie będą w poszczególnych dyscyplinach brać udział. Jest ponad stu trzydziestu wolontariuszy. Jest orkiestra, która w tej chwili już gra. No i osoby kibicujące. Tak, że tętni ten stadion życiem w tej chwili. No i wydaje mi się, że przynajmniej tu gdzieś jest około 600 osób. To są ośrodki z powiatu wodzisławskiego, ale również i spoza. Mieszczą się w Jastrzębiu, w Raciborzu, Rybniku, Knurowie, Tarnowskich Górach. Osoby niepełnosprawne integrują się w środowisku osób pełnosprawnych, a z drugiej strony osoby pełnosprawne uczą się też tolerancji, jak również i pokory.

mówi Krystyna Kuczera, członkini zarządu powiatu wodzisławskiego.

Uczestnikom olimpiady nie brakowało chęci i zapału, by zmierzyć się w sportowych konkurencjach:

Do aktywności sportowej uczestników Powiatowej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych zachęcał dziś (06.06.) 16-letni Marek Freiwalda z Rydułtów, niepełnosprawny uczeń II LO w Wodzisławiu, który ma swoim koncie sporo sukcesów:

Marek Freiwalda: Mistrzostwo Polski w siłowaniu na rękę. Dwa dni temu zdobyła Mistrzostwo Polski w rzucie dyskiem, wicemistrzostwo w pchnięciu kulą oraz trzecie miejsce w rzucie oszczepem. Jeszcze niedawno odbyły się Mistrzostwa Europy w Finlandii, na której drużynowo zajęliśmy pierwsze miejsce jako osoby niepełnosprawne. Wicemistrzostwo samemu jako osoba niepełnosprawna oraz trzecie miejsce w kategorii junior U18 u osób zdrowych. Uważam, że niepełnosprawność wcale nie jest żadną przeszkodą do osiągania sukcesów i chciałbym zachęcić również innych niepełnosprawnych, aby chcieli osiągać swoje marzenia. Jest to zabawa, hobby. Cieszę się tym po prostu. Swoimi sukcesami mogę zachęcać niepełnosprawnych do tego, aby nie rezygnowali z marzeń.

Marek Freiwald

Marek Freiwald jest zawodnikiem klubów Samson Marklowice i IKS Cieszyn.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj