Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To zdjęcie może Cię słono kosztować. W Rybniku od dziś działa fotoradar. Sprawdź gdzie!

Facebook Twitter

Zapadła decyzja, od dziś (24.02.) w Rybniku działa fotoradar. Został umieszczony w jednym z pięciu znajdujących się na terenie miasta masztów.

Przenośne urządzenie rejestrujące łamanie drogowych przepisów na stałe zostanie zamontowane w maszcie stojącym przy drodze krajowej numer 78. Mówi rzecznik rybnickiej Straży Miejskiej, Dawid Błatoń:

Przy współpracy z Komendą Miejską Policji w Rybniku, przy uzyskaniu zgody z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, która wpłynęła do nas 4 lutego tego roku. Aktualnie jesteśmy w stanie wprowadzania nowej organizacji ruchu na terenie naszego miasta i fotoradar już od przyszłego tygodnia, najprawdopodobniej od poniedziałku, zostanie na stałe zainstalowany w maszcie znajdującym się przy ulicy Gliwickiej, w dzielnicy Golejów.

Dlaczego wybrano akurat to miejsce?

Przede wszystkim dlatego, że tam na wzniesieniu znajduje się przejście dla pieszych. Ludzie tamtędy przechodzą do sklepu. I w tamtym miejscu dochodzi do dużej ilości zdarzeń drogowych. Kierowcy bardzo często wykonują przed tym wzniesieniem manewr wyprzedzania, który bardzo często kończy się właśnie na pasach. I stąd właśnie chcielibyśmy zdyscyplinować – nie tylko rybniczan, ale także wszystkich kierowców – aby w tym miejscu zwalniali.

Przypomnijmy, że zamieszanie z fotoradarami w Rybniku rozpoczęło się po rozporządzeniu ministra transportu, które określiło, że fotoradar to: maszt i zamontowane w nim, podkreślmy – na stałe – urządzenie robiące zdjęcia:

W Rybniku mieliśmy taką sytuację – z jednej strony mieliśmy maszty, czyli obudów, do których wsadzaliśmy to nasze urządzenie rejestrujące, będące niejako drugim składnikiem. I stąd wyniknęło całe zamieszanie, ponieważ w Rybniku obudów było pięć, a urządzenie było jedno. Więc od maja 2013 używanie urządzenia rejestrującego zwanego potocznie fotoradarem było tylko i wyłącznie możliwe tylko w takim założeniu, jakie myśmy przyjęli, że urządzenie musi być na stałe wsadzone do masztu.

Starania o to, by fotoradar mógł działać, trwały kilka miesięcy – dodaje Dawid Błatoń:

Całą procedurę uruchomiliśmy w lipcu 2013 roku, wtedy zwróciliśmy się do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach z prośbą o wydanie opinii w tym zakresie. To wszystko trwało praktycznie aż do teraz. Musiało to wszystko zostać zwieńczone wydaniem zgody przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Wątków w tej sprawie było wiele, musieliśmy dosyłać poprawne dokumentancje, nie do końca z naszej winy. I stan faktyczny jest taki, że od poniedziałku zaczynamy rejestrowanie wykroczeń polegających na przekraczaniu dopuszczalnej prędkości.

Przypomnijmy raz jeszcze – fotoradar będzie działał w Golejowie przy ulicy Rybnickiej. Pozostałe cztery maszty, których właścicielem jest rybnicki magistrat, pozostaną na swoich miejscach, bo koszty ich likwidacji są duże. Nadal zabezpieczone mają być czarną folią. Rybnicki magistrat nie wyklucza, że kiedyś będą jeszcze użytkowane, choć na razie nie planuje zakupu kolejnego fotoradaru.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj