Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Tobie, Polsko”. Pamiątkowa tablica zawisła na budynku dworca w Żorach [FOTO]

Facebook Twitter

Tablica upamiętniająca wydarzenia związane z Powstaniem Śląskim wisi już na odnowionym dworcu kolejowym w Żorach. Zawieszono ją tuż przy wejściu do budynku, a pod tablicą umieszczono notkę historyczną, opisującą to, jak żorski dworzec związany jest z III Powstaniem Śląskim.

fot. zory.pl

To jedno z miejsc pamięci, oznaczonych tablicą „Tobie, Polsko”, ufundowaną przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w ramach obchodów 100. rocznicy zrywów niepodległościowych na Śląsku. Mówi Ewa Pańczyk, Miejski Konserwator Zabytków:

Ewa Pańczyk: Po prześledzeniu kilku miejsc, w których moglibyśmy zamontować tablicę i konsultacji z Muzeum Miejskim w Żorach zdecydowano, że okolicznościowa tablica „Tobie Polsko” umieszczona zostanie na budynku Dworca PKP, będącego własnością Gminy Miejskiej Żory.

fot. zory.pl

Uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali: Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory, Piotr Kosztyła – Przewodniczący Rady Miasta oraz Daniel Wawrzyczek – Zastępca Prezydenta Miasta. W uroczystości wzięli udział także radni Rady Miasta Żory, przedstawiciele urzędu miasta i jednostek miejskich, harcerze oraz dziennikarze. Tomasz Górecki z Muzeum Miejskiego w Żorach przybliżył zebranym historię Powstań Śląskich związaną z naszym miastem, natomiast wartę podczas uroczystości pełnili żorscy harcerze.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj