Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

TOPSOR czyli Tryb Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym

Facebook Twitter

To ministerialny program, który ma usprawnić pracę tych jednostek w szpitalach. Na razie będzie realizowany w dwóch szpitalach w regionie: w Rybniku i w Cieszynie.

13 placówek z woj. śląskiego podpisało umowy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, które zostało wyznaczone na koordynatora projektu TOPSOR. Program uzyskał unijne dofinansowanie, pójdą więc za nim pieniądze.

Projekt zakłada wprowadzenie jednolitych dla całego kraju zasad triażu, czyli segregacji pacjentów według stopnia pilności udzielenia pomocy medycznej. Ma to usprawnić pracę i zwiększyć efektywność udzielania świadczeń. Tak, by nie dochodziło do tragedii, takich jak np. ostatnio w szpitalu w Wodzisławiu Śl.

Pacjent po przyjeździe, od razu otrzyma numerek. Personel szpitalnego oddziału ratunkowego dokona segregacji i wprowadzenia pacjenta do systemu, ustali stan pacjenta i przydzieli kolor, do jakiego pacjent przynależy, od którego będzie zależał czas pobytu pacjenta i czas diagnostyki. Będzie też informacja dla pacjenta o czasie oczekiwania na pomoc.

Lecznice w Wodzisławiu Śląskim i Jastrzębiu- Zdroju nie mają w swoich strukturach Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. W tej drugiej placówce trwają starania o dofinansowanie na powstanie. W Raciborzu natomiast pieniądze już są, SOR ma powstać za dwa lata.

Projekt pt. „Tryby Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOPSOR)” został objęty dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a instytucją odpowiedzialną za jego realizację jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Podczas wydarzenia umowy partnerskie z dyrektorem regionu południowego LPR Markiem Maślanką podpisało 13 ośrodków zdrowia z województwa śląskiego: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.M.P. w Częstochowie, Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie, Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny in. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie, Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 6 w Katowicach, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach oraz Szpital Powiatowy w Zawierciu. Jak zapowiedział Wiceminister Miłkowski, do października projekt ma zostać wdrożony w pierwszych 76 szpitalach w całej Polsce, natomiast do końca sierpnia przyszłego roku – w pozostałych 156 placówkach, w których działa SOR.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj