Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Tour de Śląsk – Autostradą do edukacji” – cykl spotkań z nauczycielami. Śląska Kurator Oświaty w Gorzycach [FOTO]

Facebook Twitter

"Tour de Śląsk - Autostradą do edukacji - cykl spotkań z nauczycielami" - tak zatytułowana była wizyta Śląskiej Kurator Oświaty w gminie Gorzyce. Aleksandra Dyla, która pełni tę funkcję od marca tego roku w jej trakcie spotkała się z władzami gminy, odwiedziła szkoły, lokalnych przedsiębiorców i wreszcie spotkała się z nauczycielami.

Tour de Śląsk - Autostradą do edukacji

Autostradą do edukacji – Śląska Kurator Oświaty wizytuje region

Skąd pomysł na taką wizytę, czemu ma służyć?

Zainspirowało mnie spotkanie z zastępcą wójta gminy Gorzyce, Danielem Kuraszem

– mówi kurator.

Aleksandra Dyla: Zaczynam Tour de Śląsk autostradą do edukacji. To taki pomysł, zamysł, który właściwie urodził się na spotkaniu z wójtem Gorzyc. Rozmawialiśmy na temat różnych problemów, jakie pojawiają się w edukacji i to od strony samorządów, dyrektorów szkół, nauczycieli. Po to się pojawiam, żeby wysłuchać tych wszystkich uwag i wniosków, które mają nauczyciele, ci, którzy pracują na co dzień z uczniem. To, co się dzieje w tych małych miejscowościach, których potencjał jest jak widać przeogromny, to chciałam zobaczyć na własne oczy. Oczywiście trudno jest zobaczyć wszystko, ale to jest taki początek. Chciałbym pokazać, że rzeczywiście kurator oświaty to nie jest instytucja z 10. piętra. To jest instytucja, która służy i jest dla dzieci, młodzieży i nauczycieli, i dyrektorów szkół.

Aleksandra Dyla Śląska Kurator Oświaty

Z wizyty śląskiej kurator oświaty cieszył się wójt Gminy Gorzyce, Daniel Jakubczyk.

Daniel Jakubczyk: Po raz pierwszy witamy nową panią kurator. Mam nadzieję na bardzo dobrą współpracę, a tych tematów, takich wspólnych jest bardzo dużo. Myślę m.in. o dobrze rozumianej współpracy na linii biznes – nasza oświata, bo to przede wszystkim chodzi o przyszłość dzieci, młodzieży. Już też o wprowadzenie jakichś elementów związanych z wyborem zawodu, z praktyczną nauką zawodu na poziomie także szkół podstawowych. Przede wszystkim chcielibyśmy dowiedzieć się, jaka jest wizja tej przyszłości naszej oświaty, także w skali krajowej, bo mamy nowy rząd. Czy to będzie polityka troszeczkę inna, czy zbliżona do tej, której była prowadzona? Określenie kierunków, po prostu. Kierunków, ale także zasad finansowania oświaty.

Daniel Jakubczyk wójt Gorzyc

Na zakończenie wizyty Aleksandra Dyla spotkała się w Turzy, w Branżowym Centrum Umiejętności z nauczycielami miejscowych szkół. Z jakimi problemami, pytaniami, czy sugestiami przyszli? Czy i jakich zmian chcieliby w szkolnictwie?

Czy zatem będą zmiany programowe? Śląska Kurator Oświaty odpowiada z przekonaniem.

Aleksandra Dyla: Pewnie, że tak. Już pani minister mówiła o tym, że się pracuje nad zmianą podstawy. Na razie na takie zelżenie troszkę tych podstaw programowych, bo rzeczywiście opracowanie nowych podstaw programowych to nie jest chwila, to nie jest moment. Nad tym trzeba naprawdę porządnie i solidnie popracować. To nie jest kwestia miesięcy ani dwóch. Natomiast na teraz one wymagają zmian, chociażby po to, żeby przygotować się do tej matury, która będzie w przyszłym roku szkolnym. I tutaj jest ważna praca dla przyszłych maturzystów. Więc to będą takie kosmetyczne zmiany. Natomiast ta rzeczywista podstawa programowa, nad tym się będzie już pracowało dłużej i solidnie. Na to po prostu trzeba czasu.

Kiedy i jak zostanie zmieniona podstawa programowa w szkołach, na razie nie wiadomo. Dodajmy, że Śląska Kurator Oświaty Aleksandra Dyla, chce kontynuować spotkania pod nazwą „Tour de Śląsk – Autostradą do edukacji – cykl spotkań z nauczycielami”, w najbliższych tygodniach ma zamiar odwiedzać kolejne mniejsze miejscowości w naszym województwie. W Turzy Śląskiej był Robert Krzyżaniak.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj