Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tragedia w KWK Mysłowice-Wesoła. Dwóch górników nie żyje, trzeci poszkodowany trafił do szpitala

Facebook Twitter

Tragedia w KWK Mysłowice-Wesoła. Nie żyje dwóch górników, kolejny jest wciąż poszukiwany na dole.

Tragedia w KWK Mysłowice-Wesoła

Tragedia w KWK Mysłowice-Wesoła; potwierdzono śmierć dwóch górników

W wyniku wstrząsu, do którego doszło w KWK Mysłowice-Wesoła, niestety nie udało się uratować dwóch górników. Akcja ratownicza prowadzona przez zastępy ratowników miała na celu dotarcie do czterech pracowników, z którymi utracono kontakt. Po intensywnych wysiłkach udało się dotrzeć i wytransportować trzech pracowników, lecz lekarz stwierdził zgon dwóch z nich.

Trzeci poszkodowany, który był przytomny, został przetransportowany na powierzchnię i przewieziony do szpitala w Sosnowcu. Ratownicy nadal próbują namierzyć czwartego uwiezionej pod ziemią górnika, z którym utracono kontakt.

Wstrząs w kopalni nastąpił w nocy z poniedziałku na wtorek na poziomie 870 metrów i miał magnitudę 2,66 w skali Richtera. Epizod ten wystąpił około 40 metrów od czoła przodka, w rejonie zagrożonym przebywało piętnastu górników. Jedenastu z nich udało się wycofać, a dziewięciu zostało przetransportowanych do różnych szpitali w Jaworznie, Katowicach, Oświęcimiu, Sosnowcu oraz Tychach w stanie stabilnym, niezagrażającym ich życiu.

W akcji ratowniczej biorą udział sześć zastępów ratowników, w tym specjaliści z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG) w Bytomiu. W 2024 roku odnotowano trzy wypadki śmiertelne w kopalniach węgla kamiennego w Polsce: KWK Bobrek, KWK Mysłowice-Wesoła oraz KWK Borynia-Zofiówka-Bzie. Tragedie te pokazują jak ważne jest bezpieczeństwo pracowników w górnictwie.

/PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj