Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Tragiczna jakość powietrza w regionie. Rybnik z darmową komunikacją

Facebook Twitter

Bezpłatna komunikacja dziś (22.01.) w Rybniku. Jakość powietrza jest bardzo zła, dlatego autobusami można podróżować za darmo. Chodzi o linie organizowane przez Zarząd Transportu Zbiorowego.

Mówił w porannej rozmowie w Radio 90 Piotr Kuczera prezydent Rybnika:

W dniu dzisiejszym dostaliśmy już informację, że te poziomy zostały przekroczone i ta komunikacja darmowa będzie. Taką przyjęliśmy zasadę, że jeżeli Centrum Zarządza Kryzysowego taką informacje przysyła, że są dane alarmowe, to wtedy komunikacja jest darmowa. I to będzie zasadą w mieście Rybnik (…). 

Alarm smogowy dla naszego regionu. Wciąż źle się oddycha, normy stężenia pyłu zawieszonego są przekroczone wielokrotnie! Ostrzeżenie wydane przez służby kryzysowe wojewody dotyczy Rybnika, Żor, Jastrzębia-Zdroju, powiatu wodzisławskiego, raciborskiego. Przyczyną jest pogoda. Osoby szczególnie narażone na skutki złej jakości powietrza powinny dziś (22.01.) zostać w domu.

Normy pyłu zawieszonego są przekroczone wielokrotnie, dlatego osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży powinny unikać przebywania na zewnątrz. Podobnie jak chorujący na astmę, alergię czy choroby krążenia.

Zalecamy unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużego wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie.
Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech.

Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

Przypominamy też o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych!

Mapa wskaźników jakości powietrza jest dzisiaj fioletowa – źródło www.airly.eu

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj