StartWiadomości Wiadomości dnia

Tramwaj nie wróci do Cieszyna

Nie oznacza to jednak, że sama historia zostanie zapomniana:

Będziemy starali się odtworzyć ślad tramwajowy, to będzie swego rodzaju ślad świetlny, wokół tego będzie zbudowana historia Cieszyna, przede wszystkim historia mówiąca o początku XX wieku, właściwie przełomu XIX i XX wieku, kiedy stanowiliśmy jeden organizm. Dzisiaj coraz częściej też jako Cieszyn i Czeski Cieszyn stanowimy jeden organizm w życiu codziennym: handel, usługi, spotkania na wspólnych wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Do tego będziemy nawiązywać, ten szlak świetlny powinien połączyć śródmieścia Cieszyna i Czeskiego Cieszyna (…) a prawdopodobnie przy moście Przyjaźni stanie odtworzony wagon.

-zapowiada burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura. Część koncepcji jest już gotowa, w tej chwili trzeba przygotować projekt dotyczący ulicy Głębokiej. Władze miasta spotykają się z historykami, przedsiębiorcami i architektami, te uzgodnienia powinny zostać opracowane do września:

Do ulicy Długiej będziemy przystępować dwuetapowo. Pierwszy etap to jest kładzenie sieci i odtworzenie, ale w sposób podstawowy tej nawierzchni, czyli to nie będzie poważna inwestycja w odtworzenie, nie chcielibyśmy w krótkim czasie wydawać podwójnie środków finansowych, ale niedługo potem powinna już pójść wymiana nawierzchni na ulicy Głębokiej i wyposażanie w drobne meble i kwiaty, tak by to był szlak spacerowy (…). Rok 2019 to jest realny czas.

Na odtworzenie śladu linii tramwajowej polska strona będzie starać się o środki unijne, wspólnie z czeskim partnerem w ramach programu transgranicznego:

Razem z Czeskim Cieszynem, dla tych, którzy trochę mniej znają Cieszyn, pozwolę sobie przypomnieć, że główny dworzec w tym jednym Cieszynie sprzed 1920 roku to był dworzec dziś znajdującyc się w Czeskim Cieszynie. To jest dworzec przypominający dworzec w Bielsku- Białej (…).

Jeśli uda się uzyskać dofinansowanie, prace budowlane mogą ruszą jeszcze na przełomie roku.

Zostaw komentarz