Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Transferowy hit! Benjamin Toniutti w Jastrzębskim Węglu

Facebook Twitter

Zapowiadany od dawna transferowy hit stał się faktem. Do Jastrzębskiego Węgla dołączył Benjamin Toniutti. Umowa z francuskim rozgrywającym będzie obowiązywać na dwa najbliższe sezony, z możliwością przedłużenia.

fot. jastrzebskiwegiel.pl

Toniutti, od lat należy do najlepszych graczy na swojej pozycji, przechodzi z ZAKSY Kędzierzyn Koźle:

Uznałem, że może to być dla mnie czas na nowe wyzwanie

– mówi nowy rozgrywający klubu z Jastrzębia. To ja jeszcze powiem: 183 cm wzrostu, 333 cm zasięg ataku, zasięg w bloku: 320 cm.

Nazwisko Benjamina Toniuttiego dotąd nierozerwalnie łączyło się z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Francuski „mag” rozegrania trafił do klubu z Opolszczyzny przed sezonem 2015/2016 i w sumie spędził w nim aż sześć sezonów. W tym czasie zdobył trzy tytuły mistrza kraju (2016, 2017, 2019) i dwa razy był wicemistrzem Polski (2018, 2021). Ponadto, z ZAKSĄ trzykrotnie sięgał po Puchar Polski (2017, 2019, 2021) i dwa razy po Superpuchar (2019, 2020). Był kapitanem drużyny. Swój pobyt w kędzierzyńskim klubie spiął fantastyczną klamrą, osiągając w tym roku historyczny triumf w Lidze Mistrzów.

– czytamy na stronie Jastrzębskiego Węgla.

Teraz Benjamin Toniutti trafia do Jastrzębskiego Węgla.

Prawdę powiedziawszy, była to dla mnie trudna decyzja. Jastrzębski Węgiel zwrócił się do mnie i robił wszystko, by mnie pozyskać. Kiedy Klub pokazuje Ci, jak bardzo zależy mu na Tobie, musisz poważnie brać pod uwagę jego ofertę. Uznałem, że może to być dla mnie czas na nowe wyzwanie. W jakiejś mierze zapisałem się w historii kędzierzyńskiego klubu i chciałbym dokonać tego samego w Jastrzębskim Węglu. I to jest właśnie to nowe wyzwanie

– mówi nowy rozgrywający klubu z Jastrzębia.

Na uwagę zasługuje okres, na jaki Toniutti zdecydował się podpisać kontrakt z Jastrzębskim Węglem.

Nie jestem typem zawodnika, który przychodzi do klubu na rok, by sprawdzić, jak to jest. Podoba się mi projekt rozpisany na dłuższy czas. Wiem, że większość kolegów z drużyny też związało się z klubem dłuższymi umowami. Dla mnie ważne jest zbudowanie nowej drużyny i napisanie z tym zespołem pewnego rozdziału w historii Klubu. Dlatego mój kontrakt będzie obowiązywać na dwa najbliższe sezony z możliwością przedłużenia go o trzeci, a być może także i o czwarty sezon. Jest to dla mnie nowa przygoda, podczas której mam nadzieję coś osiągnąć i będzie to coś wielkiego

– wyjaśnia nowy rozgrywający JW.

Toniutti to wielokrotny reprezentant swojego kraju, kapitan kadry narodowej Francji. Z ekipą Trójkolorowych wywalczył m.in. mistrzostwo Europy (2015) i dwa razy wygrał Ligę Światową (2015, 2017).

Od lat należy do najlepszych graczy na swojej pozycji. Jest gwiazdą PlusLigi, ale i brylował w wielu imprezach rangi światowej. Potwierdzają to liczne wyróżnienia indywidualne, takie jak: Najlepszy rozgrywający Pucharu Polski (2016, 2019), Najlepszy rozgrywający w finale o Mistrzostwo Polski (2016), Najlepszy rozgrywający Ligi Światowej i Ligi Narodów (2015, 2017, 2018), Najlepszy rozgrywający turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich (2016), Najlepszy rozgrywający Mistrzostw Europy (2019), Rozgrywający Dekady według CEV (2020).

Często w świecie mediów sportowych w odniesieniu do wyróżniających się zawodników funkcjonuje określenie „transferowy hit”. Zdarza się, że miano to w pewnych sytuacjach bywa nadużywane czy wyolbrzymiane. W przypadku Benjamina Toniuttiego mówimy jednak o absolutnym hicie transferowym i nie ma w tym przesady. Ben to niekwestionowana gwiazda PlusLigi, jeden z czołowych rozgrywających na świecie, prawdziwy czempion o mentalności zwycięzcy, wokół którego inni również podnoszą swoją umiejętności. Jestem szczęśliwy i dumny, że tak znakomity siatkarz zdecydował się przyjąć ofertę naszego Klubu, a moja radość jest tym większa, że przed Klubem i zawodnikiem wspólna perspektywa rozpisana na kilka sezonów. Głęboko wierzę w to, że będzie to okres znaczony licznymi sukcesami

– mówi Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla.

Benjamin Toniutti Ur. 30 października 1989 w Miluzie

Wzrost: 183 cm
Waga: 72 kg
Zasięg ataku: 333 cm
Zasięg w bloku: 320 cm
Przebieg kariery: Arago de Sète, Robur Rawenna, Zenit Kazań, VfB Friedrichshafen, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Jastrzębski Węgiel.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj