Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Transgraniczny punkt informacyjny

Facebook Twitter

Transgraniczny Punkt Informacyjny uruchomiło biuro europosła z naszego regionu Łukasza Kohuta. W związku z możliwością przekraczania granic przez pracowników transgranicznych pojawiło się sporo problemów i pytań, na które niełatwo znaleźć odpowiedź. Stąd oferta pomocy.

Głównym kłopotem jest stawiany przez Czechów wymóg wykonania testu na obecność koronawirusa zanim przekroczy się granicę.

Pisałem też list do ministra zdrowia Republiki Czeskiej, po to, aby anulować potrzebę tych testów wjazdowych do Republiki Czeskiej. Tam polega problem na tym, że pracownicy nie mogą wjechać bez tych testów, nie mogę podjąć pracy. Jest bardzo dużo takiego chaosu informacyjnego odnośnie przekroczenia granicy. Największe problemy, jakie do tej pory się pojawiły, to na przykład to, że nie wszystkie te przejścia graniczne zostały otwarte, pojawił się taki przykład pracownika z Istebnej, który ma do w swojej pracy 10 km po czeskiej stronie a musi objeżdżać przez Cieszyn i robi koło 100 km.

– mówi poseł do Parlamentu Europejskiego, Łukasz Kohut.

Wśród Polaków pracujących za granicą są osoby zatrudnione w Austrii czy Holandii, ich to rozporządzenie o pracownikach transgranicznych nie dotyczy, a oni też pytają: czy mogą wrócić do pracy.

Sam nie wiedziałem, bo sam jak wyjechałem w poniedziałek do Brukseli, nie wiedziałem na których granicach czeka mnie kontrola, na których nie. Ciekawe: kontroli nie było w ogóle na granicy niemieckiej, w dwie strony, ani na holenderskiej, tylko dopiero Belgowie sprawdzali po prostu paszporty ale nie było żadnego problemu z przekroczeniem tej granicy. Ale faktycznie ten chaos jest, Komisja Europejska wydała takie rozporządzenie, żeby tych pracowników transgranicznych traktować trochę inaczej niż zwykłych obywateli, oni jednak potrzebują przekraczać granicę.

Jak mówi Łukasz Kohut: polski rząd nie posłuchał tego zalecenia, a teraz rząd Republiki Czeskiej wprowadził obowiązek testów dla polskich pracowników. To rewanż za całe zamieszanie – komentuje europoseł z naszego regionu:

To jest rewanż, bo początkowo nie było problemów ze strony czeskiej, to rzeczywiście dopiero gdy polska strona wprowadziła kwarantannę, to Czesi też zaczęli tak reagować. To jest przykre, mnie bardzo poruszył taki kadr w Cieszynie,  myśmy protestowali po dwóch stronach Olzy i po dwóch stronach Olzy były flagi Księstwa Cieszyńskiego. Bardzo symboliczne spotkanie na granicy. Ja mam wrażenie, że w ogóle w stolicach, w Warszawie i w Pradze, te problemy ludzi pogranicza są tak dalekie,  że być może te decyzje nie zostały w odpowiednim momencie przemyślane (…).

W przyszłym tygodniu kwestia testowania pracowników transgranicznych ma zostać poruszona na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

Został stworzony adres e-mail „pomoc@lukaszkohut.pl”, na który całkowicie bezpłatnie mogą zwracać się osoby potrzebujące informacji na temat reguł przekraczania granic oraz pobytu w państwach graniczących z RP. Biuro ze swojej strony zobowiązuje się do udzielenia merytorycznej odpowiedzi w ciągu dwudziestu czterech godzin opierając się na wytycznych z ministerstw i służb działających na terenie państw, których dotyczy pytanie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2022