Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Transport medyczny dla osób niepełnosprawnych. Nowość na Śląsku [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Problem z transportem medycznym dla osób z niepełnosprawnościami nadal jest oczywisty w całej Polsce, także w województwie śląskim. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom osób niepełnosprawnych, dr n. med. Marcin Wieliński ze Śląskiego Centrum Implantologii Stomatologicznej (ŚCIS) zakupił specjalistyczny pojazd do przewozu ludzi, którzy nie są w stanie samodzielnie kierować samochodem. To mały krok ku temu, aby świat dla wszystkich stawał się tak samo dostępny.

Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie niesie za sobą transport medyczny dla osób niepełnosprawnych przy pomocy specjalistycznego samochodu, wytworzonego specjalnie do takich celów, spotkaliśmy się z drem n. med. Marcinem Wielińskim, na co dzień chirurgiem stomatologicznym w ŚCIS.

Radio 90: Dajecie Państwo możliwość transportu medycznego dla osób niepełnosprawnych. Skąd idea powstania takiej usługi?

Marcin Wieliński: Osoby, które żyją w naszym mieście, często nie zauważają, jaki problem stanowi transport medyczny osób niepełnosprawnych. Rybnik ma dobrą infrastrukturę, jeżeli chodzi o autobusy. W swojej flocie ma autobusy elektryczne ze specjalnymi rampami, dzięki którym osoba niepełnosprawna może do takiego autobusu wsiąść i bezpiecznie się przemieścić. To są krótkie trasy, a często zdarza się, że osoby niepełnosprawne muszą przejechać gdzieś dalej. Wychodząc naprzeciw takim potrzebom, zakupiliśmy nasz pojazd. Samochód powstał w Anglii na bazie modelu Peugeot Rifter. Współpracuje z nami i służy pomocą firma Kamuko z Leszna, która nam dostarczyła ten pojazd.

Transport medyczny dla osób niepełnosprawnych. Wprowadzany w Polsce, nowość w regionie

Transport medyczny dla osób niepełnosprawnych. W naszym regionie realizuje go Marcin Wieliński, doktor nauk medycznych, na co dzień chirurg stomatologiczny ze Śląskiego Centrum Implantologii Dentystycznej.

Radio 90: W województwie śląskim nie ma drugiej takiej usługi.

Marcin Wieliński: Zgadza się. To usługa jedyna w swoim rodzaju, bo samochód ma bardzo niskie zawieszenie i osoba wjeżdżająca do tego pojazdu wózkiem inwalidzkim tradycyjnym bądź elektrycznym, który pomieści nasz pojazd, bezpiecznie i komfortowo podróżuje na dłuższe trasy. Wyznaczyliśmy trzy opcje dla naszych pasażerów. W przyszłości będziemy dążyli do tego, aby te przejazdy były refundowane. Przed nami także akcja „Podaruj drugie nogi”…

Radio 90: O tej akcji wkrótce powiemy więcej. Teraz jeszcze zapytam: jaki zakres działania transportu medycznego proponujecie w Śląskim Centrum Implantologii Stomatologicznej „Biały Uśmiech”?

Marcin Wieliński: Odbieramy osobę na wózku z domu. Zatem, jeśli osoba ta musi być cały czas na wózku, nie ma potrzeby, aby przenosić ją z wózka na siedzenie, z siedzenia na wózek. Samochód jest odpowiednio do tego dostosowany, ma pasy, które umożliwiają zapięcie pasażera i bezpieczną podróż do miejsca, gdzie będzie wykonana konkretna usługa, niekoniecznie medyczna. Ostatnio mi się zdarzyło transportować do fryzjera osobę, która cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Dla tej osoby było istotne, żeby bezpiecznie dojechać. Autobusem by tego nie zrealizowała, była śnieżyca, pobocza były zasypane i musiałaby przeczekać zimową aurę w domu. Dzięki naszemu pojazdowi mogliśmy zrealizować ten przejazd. Spotkaliśmy się z wdzięcznością tej osoby. Z tego miejsca serdecznie ją pozdrawiamy.

Szczęście i dobro to są takie wartości, które się mnożą, jeżeli się je dzieli

Marcin Wieliński: Wspomnę o moim przyjacielu Sebastianie, który porusza się na wózku elektrycznym. Osoby z niepełnosprawnościami często są niezauważalne, bo siedzą w domu. Czasem widzimy taką osobę w autobusie, rzadko w mieście. Osoby niepełnosprawne nigdy nie mówią, że są chore i oczekują od społeczeństwa równego traktowania podobnie, jak to się odbywa u osób w pełni sprawnych. Dwie osoby z rdzeniowym zanikiem mięśni, które znam, projektują strony internetowe. Jestem pełen podziwu i szacunku dla tych osób. One nie chcą dać odczuć społeczeństwu, że się nieco różnią. Jestem dumny z tego, że znam takich ludzi.

Radio 90: Powiedzmy jeszcze kilka słów o samym pojeździe.

Marcin Wieliński: Samochód jest w pełni przystosowany do tego, żeby w szybki i komfortowy sposób przewieźć danego pasażera. Nasz pojazd, oprócz zainstalowanej odpowiedniej rampy, która jest bardzo nisko, ma też specjalną wyciągarkę i ładowność do 400 kilogramów. Możemy tam wprowadzić ciężki wózek wraz z osobą, która tego potrzebuje. Ponieważ auto ma pasy zabezpieczające, nie ma żadnej możliwości, żeby wózek podczas transportu się przesunął.

Radio 90: Co trzeba zrobić, żeby zamówić taką usługę?

Marcin Wieliński: Wystarczy do nas napisać lub zadzwonić: +48 693 990 990.  Zapraszam do kontaktu.

Rozmawiał Przemysław Niedźwiecki.

Śląskie Centrum Implantologii Stomatologicznej „Biały Uśmiech”

  • info@bialyusmiech.com.pl
  • Rybnik, ul. 3 Maja 7
  • Telefon alarmowy: +48 884 811 815
  • Godziny rejestracji pacjenta: poniedziałek – Piątek od 9.00 do 18.00

Mapka dojazdu:

Więcej zdjęć:

 

Czytaj także w naszym portalu:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj