Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Triduum Paschalne i Wielkanoc w kościołach w dobie pandemii

Facebook Twitter

Z ograniczeniami, dostosowane do obecnej sytuacji epidemiologicznej na Śląsku. Takie będzie tegoroczne Triduum Paschalne i Wielkanoc w kościele katolickim. Arcybiskup katowicki, Wiktor Skworc, wydał zarządzenie odnośnie odprawiania ceremonii w Wielkim Tygodniu.

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej

Ks. Tomasz Wojtal: Przebieg rozbudowanej zazwyczaj liturgii Triduum Paschalnego będzie ograniczony, w Wielki Czwartek rezygnujemy z tradycyjnego mandatum, czyli obrzędu obmycia nóg inaczej będzie wyglądała adoracja krzyża w Wielki Piątek, zaniechamy także urządzania procesji rezurekcyjnej ze względu na trudności w zachowaniu dystansu pomiędzy wiernymi, którego domagają się wymogi sanitarne. Podobnie jak miało to miejsce w zeszłym roku, rezygnujemy z tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów, zachęcamy wiernych aby przed śniadaniem wielkanocnym spożywanym w rodzinnym gronie głowa rodziny lub inna osoba przewodniczyła w uroczystej modlitwie z błogosławieństwem przygotowanych pokarmów.

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej

Wielkanoc świętujemy w oktawie:

Ks. Tomasz Wojtal: Pamiętajmy, że świętowanie Wielkanocy rozkłada się na oktawę, czyli na 8 dni począwszy od Niedzieli Zmartwychwstania, fizyczną obecność w kościele na liturgii można zaplanować na któryś z tych 8 dni, niekoniecznie na 1 czy 2 dzień świąt Wielkanocnych.

Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc zezwolił na budowanie w tym roku w kościołach zarówno ciemnicy, jak i Bożego Grobu i zachęcił do prowadzenia w nich adoracji Najświętszego Sakramentu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021