Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trudna sytuacja finansowa szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach

Facebook Twitter

50 milionów złotych - takie jest zadłużenie szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach. W pierwszym kwartale tego roku lecznica co miesiąc była milion złotych na minusie. Według dyrekcji: udział wynagrodzeń w przychodach szpitala stanowi 88%. Wzrost wynagrodzeń porównując marzec tego roku z marcem ubiegłego roku wyniósł prawie półtora miliona złotych.

Dyskutowano o tym w czasie posiedzenia zarządu powiatu wodzisławskiego:

Do bieżącego funkcjonowania nie możemy dopłacić złotówki, to jest jedno. Natomiast zdajemy sobie sprawę, że procedury medyczne są niedostatecznie wycenione, to głównie powoduje straty i wzrost kosztów z kolei spowodowany jest brakiem głównie lekarzy; chcąc mieć zapewnioną obsadę trzeba niestety trochę więcej zapłacić. Pytanie co znaczy trochę i czy tu są możliwości oszczędzania czy w jakiś sposób zredukowania tych kosztów– mówi starosta wodzisławski, Leszek Bizoń.

Ponad 80 % przychodów z Narodowego Funduszu Zdrowia jest przeznaczona na koszty osobowe. I tu jest problem- dodaje członek zarządu Krystyna Kuczera.

Największym problemem, według dyrekcji, są wygórowane stawki lekarzy specjalistów, które wzrosły o 300%. Czy to się może skończyć ogłoszeniem bankructwa szpitala? Pytała Monika Sokołowska. Posłuchaj co powiedział starosta Bizoń:

Dyrekcja szpitala przekazała członkom zarządu powiatu informacje o niektórych lekarzach wpływających negatywnie na funkcjonowanie szpitala. Wynika z tego, że zła atmosfera pomiędzy pracownikami lecznicy jest jednym ze źródeł trudności placówki:

Bez wsparcia zewnętrznego trudno będzie poprawić sytuację finansową szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach. Lecznica czeka na decyzję m.in. o dofinansowaniu ze środków wojewody i z funduszy unijnych. Na razie w szpitalu przygotowywana jest symulacja, która ma pokazać skutki wprowadzenia oszczędności:

Można powiedzieć wprost, gdybyśmy się chcieli trzymać tego planu, który był założony na rok bieżący, to wynika z tego, że szpital powinien wykonywać mniej o około 120 hospitalizacji, w skali roku to jest 1440 mniej hospitalizacji, to jest około 10% tego co my hospitalizujemy. Ja mówię tylko o hospitalizacjach, bo naprawdę trudno jest jeszcze wyliczyć koszty wszystkich procedur operacyjnych, bo trzeba mówić o ograniczeniu dostępu do świadczeń w zakresie zabiegów: chirurgii urazowo- ortopedycznej i chirurgii ogólnej. To jest naprawdę bardzo złożony problem. Jeżeli nie będzie centralnie skorygowana wycena procedur medycznych o około 15 %, naprawdę trudno będzie znaleźć złoty środek, żeby szpital ograniczył koszty i mieścił się w przyznanym limicie.

-twierdzi Wojciech Olszówka, zastępca dyrektora do spraw restrukturyzacji i rozwoju szpitala. Na problemy finansowe szpitala wpływ ma też wzrost cen energii elektrycznej, cieplnej i cateringu. Stan finansów lecznicy będą musieli ocenić radni powiatowi na sesji planowanej na połowę czerwca.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024