Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trudna sytuacja szkół w Mszanie

Facebook Twitter

Rodzice uczniów w Połomi i Gogołowej nie zgodzili się na zmiany zaproponowane przez Urząd Gminy w Mszanie. Chcą dwóch osobnych podstawówek, a nie jednej szkoły w dwóch budynkach. Od kilkunastu lat tak wyglądała nauka w tych sołectwach. Uczniowie klas młodszych w Połomi, a starszych w Gogołowej.

Władze gminy chciały by tak nauka wyglądała, po wygaszeniu gimnazjum tłumacząc to między innymi względami ekonomicznymi:

Tak mi się przynajmniej wydawało, że dotychczasowy system, który obowiązywał na naszym terenie jest rozwiązaniem dobrym dla dzieci dla ich bezpieczeństwa dla rodziców także dla grona pedagogicznego. Tak mi się praktycznie do końca wydawało, a byłem pewny.

Radio90: Rzeczywistość zweryfikowała to wszystko.

Zauważyłem, że mówimy o pewnych kosztach, jeżeli mówimy o pewnych problemach to nie zawsze jest to argument, który jest jakby tutaj mocnym atutem w rękach samorządu.

Teraz gmina będzie musiała zweryfikować swoje plany – dodaje Mirosław Szymanek wójt Mszany:

Po spotkaniach z rodzicami dajemy sobie półtora miesiąca na przeanalizowanie od początku całego naszego systemu, który funkcjonował w gminie Mszana. Także chcemy się spotkać z kuratorium, żeby uzgodnić pewne plany, działania, czy ewentualnie zapytać się o pewnych możliwościach prawnych, które w jakiś tam rozwiązaniach moglibyśmy zastosować.


Z roku na rok gmina Mszana podobnie jak większość miejscowości w Polsce dokłada do oświaty. Subwencja jaką otrzymuje nie wystarcza. Tylko w ubiegłym roku Mszana musiała dołożyć 48 % z budżetu gminy czyli 4,5 mln złotych:

No więc też, często sobie zadaje pytanie, gdybym musiał dokładać do systemu oświatowego ile moglibyśmy przeprowadzić inwestycji i także jakby spełnić oczekiwania mieszkańców, którzy zwracają nam uwagę, że chcieliby jeździć lepszymi drogami, chcieliby mieć dofinansowania do pieców.

Dziś już wiadomo że w Szkole Podstawowej w Gogołowej ruszy rekrutacja do pierwszej klasy Szkoły Podstawowej. Ilu ostatecznie uczniów będzie miała, okaże się we wrześniu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj