Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trudna sytuacja zdających prawo jazdy w regionie. Czy coś się zmieni?

Facebook Twitter

W Rybniku - drugi tydzień grudnia. W Jastrzębiu-Zdroju - koniec listopada. To najbliższe terminy, na jakie można umówić się w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego w naszym regionie, by zdać prawo jazdy. O tym, że na egzamin trzeba czekać coraz dłużej mówiliśmy już na antenie Radia 90.

facebook.com/WORDWKATOWICACH/

Powody to m.in. pandemia, ale także zmienione rozporządzenie ministra infrastruktury według którego jeden egzaminator w ciągu dnia może przeprowadzić maksymalnie 9 egzaminów. Do tego dochodzi spór zbiorowy związkowców z NSZZ Solidarność’80 z dyrekcją katowickiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Z uwagi na liczne absencje chorobowe egzaminatorów, dzisiejsze egzaminy mogą się opóźnić. Z kolei egzaminy zaplanowane po 12.55 zostają odwołane na koszt WORD.

Taką informację przeczytali zdający na prawo jazdy, którzy kilka dni temu pojawili się w ośrodku w Rybniku. To kolejny problem, czas oczekiwania na egzamin znowu się wydłuża, bo nie ma komu przeprowadzać egzaminów. Dyrekcja WORD-u szuka egzaminatorów, którym oferuje pracę. Z kolei związek zawodowy Sierpień’80 w liście otwartym do dyrektora WORD-u w Katowicach pisze, że „to forma zastraszenia pracowników”. Związkowcy mówią też głośno o utrudnianiu im działalności związkowej poprzez np. niewydanie zgody na wywieszenie flag i banerów z postulatami. Żądają podwyżek, ich płaca nie zmienia się od 2007 roku.

Egzaminatorzy przypominają, że muszą stosować się do obowiązujących przepisów, według których egzaminy mogą odbywać się nie częściej niż co 50 minut. Ich zdaniem to jednak dobry przepis, aby skrócić czas oczekiwania na terminy egzaminów praktycznych należy zatrudnić kolejnych egzaminatorów. Póki co czeka się tygodniami.

Może być jeszcze gorzej, jeśli dojdzie do strajku egzaminatorów.

O tym zdecyduje wynik rozmów związku zawodowego Solidarność’80 i dyrekcji katowickiego WORD-u 17 listopada. Póki co dyrektor WORD-u w Katowicach na środę (21.10.) zaprosił przedstawicieli wszystkich związków zawodowych, by zaproponować im miejsce, gdzie będą mogły mieć swoją siedzibę. To spotkanie rozpocznie się o godz. 9.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj