Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Trwa budowa nowej elektrowni w Rybniku. Jest już gotowa w 80 procentach [ZDJĘCIA]

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - za niecały rok w pierwszym kwartale 2027 roku - dobiegnie końca realizacja inwestycji, jaką jest budowa nowej elektrowni - gazowo-parowej w Rybniku. Jak podaje spółka PGE Nowy Rybnik, odpowiedzialna za nową elektrownię w Rybniku, w tym za jej wybudowanie - obecnie montowane są kluczowe urządzenia technologiczne nowej elektrowni.

budowa nowej elektrowni w Rybniku
fot. PGE Nowy Rybnik

Szacowany czas czytania: 01:25

Trwa budowa nowej elektrowni w Rybniku. „Realizacja przebiega zgodnie z harmonogramem”

Obecnie produkuje się go jeszcze wykorzystując węgiel, ale już wkrótce w Rybniku, w elektrowni prąd produkować będzie się przy użyciu gazu oraz pary. To za sprawą elektrowni gazowo-parowej, która jest obecnie budowa w mieście.

W spółce PGE Nowy Rybnik, która odpowiada zarówno za budowę, jak i samą elektrownie przekazują, że zrealizowano już 80 procent tej inwestycji.

Realizacja przebiega zgodnie z harmonogramem. Prace stopniowo zbliżają się do finału

– informują z kolei za spółką-córką PGE, w Urzędzie Miasta w Rybniku.

Aktualnie budowane są pompownie, a także montowane elementy układu związanego z ujęciem wody chłodzącej.

Efektem będzie powstanie rurociągu odpowiadającego za doprowadzanie i odprowadzanie wody niezbędnej do funkcjonowania bloku

– wskazują w spółce PGE Nowy Rybnik.

Ponadto budowana jest też infrastruktura wyprowadzenia mocy z nowej elektrowni w Rybniku. Roboty z tym związane rozpoczęto niecały rok temu – w sierpniu 2025 roku i także zbliżają się ku końcowi.

Montaż linii napowietrznej został już zakończony, natomiast prace przy infrastrukturze podziemnej są obecnie finalizowane

– słyszymy w PGE Nowy Rybnik.

Poza budową elektrowni, szkoleni są też pracownicy, których już do niej zrekrutowano. To osoby, które dotąd pracowały w węglowej elektrowni w Rybniku.

Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach podpisana została umowa na budowę kolejnej – gazowej – elektrowni w Rybniku. Ma ona być gotowa za cztery lata – w 2030 roku. Za nieco ponad rok – na przełomie maja i czerwca, wystartować mają natomiast roboty budowlane przy tej inwestycji.

Źródło: Urząd Miasta w Rybniku, PGE Nowy Rybnik

REKLAMA