Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trwa II Festiwal Historii Słowiańskiej Śląska Cieszyńskiego. Turyści zachwyceni [FOTO]

Facebook Twitter

Na Wzgórzu Zamkowym stanęły namioty, to obozowisko sprzed wielu lat. Nad Olzą w ten weekend trwa II Festiwal Historii Słowiańskiej Śląska Cieszyńskiego. Można zobaczyć jak żyli ludzie dawno, dawno temu, jak wyglądały ich stroje, biżuteria czy broń. Jest też mnóstwo rękodzieła, bo jak usłyszała nasza reporterka, rzemiosło wraca do łask.

Dużą atrakcją będzie samo obozowisko, historyczne namioty, szyte z naturalnych materiałów, zgodne z odkryciami archeologicznymi. Będziemy mieli szansę przenieść się o kilkaset, a nawet o 1000 lat wstecz i zobaczyć, jak kiedyś żyli nasi przodkowie

– tak festiwal w Cieszynie zapowiadała Joanna Świba z Wielkomorawskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Leszy”.

I rzeczywiście obozowisko na Wzgórzu Zamkowym robi ogromne wrażenie, posłuchaj co mówiły Małgorzacie Kmieciak osoby spacerujące między straganami i namiotami obozu:

Pokazujemy stare rzemiosło

– mówi Radiu 90 Marek Bukała z Latoszyna, garncarz:

Marek Bukała: Moją specjalizacją jest garncarstwo akurat, odtwarzanie wczesnego średniowiecza, średniowiecza, XVI, XVII wieku, wszystko co związane z garncarstwem, wszystko robione tradycyjnie, na kole garncarskim, według wzoru, tak jak w muzeach.

Radio 90: Jesteśmy zainteresowani taką historią? Rękodziełem?

Marek Bukała: Myślę, że o takim mega renesansie jeszcze za wcześnie mówić, ale myślę, że już się znudziły te takie chińskie rzeczy.. rękodzieło jednak zaczyna wracać. Fajnie, to bardzo fajnie (…).

Zobacz zdjęcia z obozowiska na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie:

W niedzielę (18.07.) dzień trzeci festiwalu. Zobacz program:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj