Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Trwa modernizacja szybu Kościuszko w Rybniku

Facebook Twitter

Szyb "Kościuszko" jak nowy. Trwają prace modernizacyjne i rewitalizacyjne budynków nadszybia i maszynowni w kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu. Wiosną przyszłego roku otwarte zostanie tu centrum nauki, będzie to wystawa nawiązującą do historii tego miejsca i pary jako źródła energii wykorzystywanego w przemyśle.

Fot. Rybnik.eu / W.Troszka

Zwiedzający będą mogli poszczególne stanowiska poznawać za pomocą wszystkich zmysłów. Zaprojektowano je w taki sposób, aby stanowiły oddzielne zagadnienia tematyczne, a zarazem stanowiły spójną całość związaną z parą i przemysłem. Mimo że centrum nauki będzie nawiązywało do historii, to projektanci przygotowali także rozwiązania multimedialne.

Ambicją miasta jest, by rocznie skorzystało z tego miejsca co najmniej 20 tys. zwiedzających. Atrakcją będzie też możliwość zobaczenia pracującej maszyny parowej z roku 1920 Linke-Hofmann-Werke AG – BRESLAV o mocy 1800 (KM) koni mechanicznych.

-Powstała ekspertyza, której zadaniem jest wskazanie optymalnego sposobu na uruchomienie tej maszyny. Ponieważ to niewątpliwie najważniejszy i najdroższy eksponat wystawy – a jej wartość będzie stale rosła w czasie – należało dokładnie z zespołem ekspertów policzyć i wybrać taki wariant uruchomienia maszyny, aby zachować tą unikalną zdobycz techniki przemysłowej, w jak najlepszej kondycji na następne dziesiątki lat – przekonuje Krzysztof Soiński naczelnik Wydziału Inwestycji w rybnickim magistracie. Na modernizację nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko miastu udało się uzyskać unijne dofinansowanie w wysokości 4,5 mln zł.

Ten projekt to kolejny, niezwykle ważny etap planu mającego na celu zachowanie jednego z najważniejszych zabytków na terenie naszego miasta, czyli kompleksu Zabytkowej Kopalni Ignacy– mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Inwestycja uzupełnia wykonane we wcześniejszych latach modernizacje budynku stolarni oraz maszynowni szybu „Głowacki” i modernizację wieży ciśnień. Dodam, że wkrótce ruszą też prace związane z kompleksową modernizacją budynku byłej sprężarkowni, która przeznaczona będzie na potrzeby lokalnej społeczności mieszkającej w pobliżu kopalni. Odnowiony budynek będzie pełnić funkcję wspomagającą proces rewitalizacji dzielnicy Niewiadom, stąd też wśród planowanych nowych funkcji znalazły się świetlica środowiskowa, miejsce spotkań dla lokalnej społeczności, miejsce prowadzenia działań kulturalnych – dodaje prezydent Kuczera.

Również na remont sprężarkowni Rybnik uzyskał unijne wsparcie, w wysokości blisko 6 mln zł.

Realizacja obydwu projektów to jednak nie koniec procesu modernizacji pokopalnianego kompleksu. W planach jest jeszcze atrakcyjne zagospodarowanie terenu pomiędzy poszczególnymi budynkami tak, aby stanowiły one atrakcyjną całość dla odwiedzających, tworząc industrialny plac „zabaw i rozrywki” dla dzieci. Miasto czyni w tej chwili starania o unijne dofinansowanie również tej inwestycji.

Czytaj także:

Kolejny etap modernizacji kopalni Ignacy w Rybniku. Trwają prace na szybie Kościuszko

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj