Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trwa odmrażanie szpitali na Śląsku. MCK w Katowicach będzie pełniło funkcję punktu szczepień

Facebook Twitter

Trwa trzecia faza odmrażania szpitali w województwie śląskim. Poinformował o tym wojewoda, Jarosław Wieczorek. Do piątku (15.01.) odmrożonych będzie ponad 1900 miejsc na drugim poziomie, a ponad 1 600 już jest odmrożonych.

www.facebook.com/JWieczorekPL

Z 4300 przygotowanych miejsc na drugim poziomie w ramach przyjmowania pacjentów chorych na Covid-19, zostanie po 15 stycznia ponad 2300 miejsc. Liczba pacjentów to jest 1408 osób leżących w placówkach medycznych z drugiego poziomu covidowego, czyli ten bufor bezpieczeństwa w województwie śląskim jest cały czas bardzo wysoki, oprócz tego funkcjonuje szpital tymczasowy. Jesteśmy gotowi i przygotowani na to, że gdyby sytuacja była trudniejsza w ramach epidemii, to proces przywracania tych miejsce to jest proces od 48 do 72 godzin

-mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Od dziś (12.01.) Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, gdzie mieści się szpital tymczasowy, będzie pełniło również funkcję punktu szczepień. Obecnie w szpitalu tymczasowym leczonych jest 30 pacjentów:

Oczywiście to jest szpital tymczasowy, nie chcielibyśmy żeby to był szpital, który spowoduje, że tylko tam będą leczeni pacjenci. Pacjenci covidowi potrzebują różnych zabezpieczeń specjalistycznych w różnych zakresach, od tego poziomu drugiego do tego poziomu specjalistycznego. Stąd najważniejsze jest żeby z jednej strony karetka, która miała czekać w jakimś szpitalu, bo coś się zadziało jedzie tam. Z drugiej strony, jeżeli jakiś szpital jest odcovidowiany to jest kontakt między dyrektorami i przekazanie pacjentów po to, żeby tam można było udrożnić internę, udarówkę czy jakąś inną specjalizację. Myślę, że ten bufor jest dla nas bardzo komfortowy ale jesteśmy zdolni od razu do przyjęcia 160 pacjentów, czyli szpial jest wybudowany na 500, wszystko jest przygotowane, natomiast mobilizacyjnie mamy 160 miejsc przygotowanych, gdyby miało tam jutro trafić tyle osób, to jesteśmy gotowi je przyjąć.

W szpitalu tymczasowym, w specjalnie utworzonych boksach w strefie czystej, szczepieni będą pracownicy medyczni. Wczoraj (11.01.) na Śląsk trafiło 25 tysięcy szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Pierwsza osoba z grupy „1” zaszczepiona zostanie 25 stycznia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2021