Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trwa Ogólnopolski Tydzień Kariery. W Wodzisławiu młodzież zastanawia się nad swoją przyszłością

Facebook Twitter

O tym, że warto rozwijać swoje pasje, szukać swoich talentów i mieć odwagę, by spełniać swoje marzenia, rozmawiają z młodzieżą wodzisławskich szkół średnich w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.

ogólnopolski tydzień kariery

Ogólnopolski Tydzień Kariery w Wodzisławiu Śląskim

By mądrze wybierać ścieżkę zawodowego rozwoju, ale by też korzystać z ofert i możliwości, jakie pojawiają się w szkołach. A co uczniowie rozumieją przez słowo „kariera”? Co to dla nich znaczy?

– powiedzieli naszej reporterce, Monice Sokołowskiej uczniowie wodzisławskiej „Jedynki” i „Ekonomika”.

Fot. mat. prasowe

Okazją, by zdobywać nowe doświadczenia, które pomogą potem w budowaniu ścieżki zawodowej, jest udział w unijnym Erasmusie. Wyjazdy za granicę, nauka połączona z turystyką, to też jeden z tematów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w I LO w Wodzisławiu. Pokazują tu, co ten projekt daje uczniom i co daje nauczycielom. Mówi Dominika Sidor, nauczycielka języka angielskiego w I LO w Wodzisławiu i koordynatorka projektu Erasmus +.

Dominika Sidor: Chciałabym, żeby nauczyciele bardzo chętnie korzystali z tych wyjazdów, bo przecież to tutaj zaczyna się edukacja i tak ważne jest, abyśmy szkolili sami siebie. Dlatego też w piątek spotykamy się na konferencji zatytułowanej „Program Erasmus+ a możliwości rozwoju kariery zawodowej nauczyciela”. My też uczymy się od naszych rówieśników. Uczymy się jak uczyć się lepiej, jakie nowe metody i techniki stosować. A przede wszystkim uczymy się od siebie również tego, jak być dobrym nauczycielem, czyli jak zarządzać własnym czasem, jak zarządzać własnym stresem, jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu. Przodują w tym kraje Europy Południowej Hiszpania, Portugalia, Włochy, Grecja.

Od lewej stoją: Antonina Ligocka i Dominika Sidor

Spotkanie dla nauczycieli jutro (18.10.), a dziś (17.10.) w „jedynce” o krajach, do których podróżują uczniowie. Będą mówić „od kuchni”, dosłownie i w przenośni, bo przy stole, na którym pojawią się potrawy charakterystyczne dla konkretnych państw, będzie można dowiedzieć się, jak wziąć udział w projekcie.

Antonina Ligocka: Byłam na Reunionie. Kultura w tak dalekich miejscach bywa bardzo odmienna. Religijny miszmasz i po prostu inne podejście ludzi do życia, to były rzeczy, które bardzo przykuły moją uwagę i były dla mnie bardzo magiczne. Też porozumiewanie się z innymi, niewerbalne dlatego, że nie wszyscy mówili tam w języku angielskim na naszym poziomie, ale bardzo chcieli się z nami porozumiewać. Dlatego musieliśmy znaleźć też inne sposoby, jak pokazać sobie np. po prostu rękami albo obrazkami, o co nam chodzi. Na pewno to poprawiło moje kompetencje w tym zakresie. Nie codziennie ma się okazję, żeby spotkać się z osobami, które mieszkają tak daleko od nas. Takie wyjazdy można połączyć z relaksem, ale też z dużą ilością nauki. Byliśmy w stanie doświadczyć wszystkiego po trochu.

mówi Antonina Ligocka, uczennica IV klasy w wodzisławskim I LO. A uczniowie z „Jedynki” wyjeżdżają m.in. do Włoch, Hiszpanii, na Wyspy Kanaryjskie, Maderę, w planach jest Szwecja.

fot. mat. prasowe

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj