Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trwa remont pałacyku w Leszczynach

Facebook Twitter

Budynek ma zyskać dawny blask i wygląd sprzed 150 lat. Władze gminy długo czekały na ten inwestycję. Na wiosnę przyszłego roku zaplanowano posadzenie zieleni i wykonanie alejek. Termin zakończenia robót przewidziany jest na kwiecień 2020 roku.

Ich wykonawcą jest firma, która realizowała projekty między innymi w warszawskich Łazienkach. Całość ma kosztować blisko 14 milionów złotych. Mówi burmistrz Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny, Wiesław Janiszewski:

Oczekiwany remont. Nasza perełka architektoniczna, czekaliśmy na możliwość pozyskania środków zewnętrznych, aplikowaliśmy o te środki, w końcu udało nam się je pozyskać. Około 8 mln to są środki zewnętrzne, pozostałe środki to środki gminne, czyli można powiedzieć, duże obciążenie finansowe, ale i skala przedsięwzięcia jest duża. Wiemy, że remontowanie zabytków to tak jak złotówka, do dwóch złotych, w związku z tym mieliśmy świadomość, że to będą znaczne koszty.

Obecnie trwają roboty w parku okalającym budynek. Zmieni się on nie do poznania i zyska nowe funkcje:

Zabiegaliśmy właśnie o to, żeby ta infrastruktura towarzysząca temu przedsięwzięciu, czyli obiekty sportowe, rekreacyjne: boisko do piłki koszykowej w okresie letnim, na okres zimy będzie lodowisko na tym boisku. To wszystko ma towarzyszyć temu przedsięwzięciu. Ścieżki spacerowe, czyli będzie można tam i aktywnie spędzić wolny czas ale także przysiąść na ławeczce, które tam także będą. Myślę, że to będzie atrakcyjne miejsce do spędzania czasu.

Projektem objęto również teren przy stawie. W planach jest wydzielenie parkingu, ścieżek, miejsc do odpoczynku, utworzenie miejsca do spotkań przy grillu czy tarasu z leżakami. Wokół stawu ma także powstać ścieżka informacyjno-edukacyjna.

Zimą wykonawca planuje prace w samym zabytkowym budynku. Co trzeba tam zrobić?

To jest wymiana okien, wymiana stropów, elewacja wewnętrzna, elewacja zewnętrzna, stolarka drzwiowa, czyli można powiedzieć gruntowny remont także w zasadzie pełny lifting.

Na wiosnę przyszłego roku zaplanowano posadzenie zieleni i wykonanie alejek. Przypomnijmy, że dziś w pałacyku w Leszczynach swą siedzibę mają Ośrodek Pomocy Społecznej i kilka innych stowarzyszeń. Po modernizacji nadal będą mogły korzystać z obiektu. Termin zakończenia robót przewidziany jest na kwiecień 2020 roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj