Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trwa remont wiaduktu w Jastrzębiu-Zdroju. Na czym polega ta inwestycja?

Facebook Twitter

To jedna z największych inwestycji w Jastrzębiu-Zdroju. Wczoraj (26.08.) rozpoczęły się prace przy nowym wiadukcie, powstanie także rondo turbinowe na skrzyżowaniu alei Piłsudskiego z ulicami Graniczną i Północną. Jak podkreślają samorządowcy - to nie jest ani remont, ani modernizacja. Ten wiadukt zostanie zbudowany od nowa, wcześniej obecny zostanie rozebrany do fundamentów.

www.jastrzebie.pl

Nowy natomiast będzie składał się z dwóch niezależnych części. Na każdej z nich powstaną dwa pasy jezdni, po których ruch będzie odbywał się w jednym kierunku.

Podczas budowy zostanie zachowana skrajnia kolejowa, dająca gwarancję, że – w przypadku przywrócenia na tej trasie kolei – pociągi będą mogły przejeżdżać pod nowymi wiaduktami. Konstrukcja będzie przystosowana do ruchu pojazdów każdego typu – również ciężarowych.

Obok niej powstanie rondo o średnicy wyspy 28 metrów – jedno z większych w Jastrzębiu-Zdroju. Połączy ono aleję Piłsudskiego z ulicami Graniczną i Północną. Co ciekawe, będzie miało ono charakter ronda turbinowego.

Czym jest rondo turbinowe?

Jeśli wjedzie się na „zwykłe rondo” można po nim krążyć w kółko. Natomiast w przypadku ronda turbinowego po wjeździe z jednego kierunku nie będzie możliwości objechania ronda na okrągło. Po przejechaniu dwóch zjazdów odpowiedni pas „wyrzuci” samochód i trzeba będzie z ronda zjechać. Ronda turbinowe zapewniają płynniejszy ruch, co jest ważne przy jego dużym natężeniu. Tego typu ronda są często stosowane – najbliżej można je znaleźć w Żorach.

Na wszystkich drogach najazdowych będzie wykonana nowa nawierzchnia. Łącznie pokryte nią zostanie 600 metrów dróg. Na wszystkich wlotach pojawią się przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe.

Cały proces budowy, obejmujący obie inwestycje, ma zakończyć się po 680 dniach. Całkowity koszt to ponad 18 milionów 300 tys. złotych. Co ważne, tylko połowa tej kwoty obciąży budżet miasta, druga część zostanie pokryta przez Fundusz Dróg Samorządowych. Prace będą objęte 10-letnią gwarancją.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 lipca 2024