Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trwa renowacja Pałacu w Baranowicach. Urząd Miasta w Żorach szuka starych zdjęć

Facebook Twitter

Zabytkowy obiekt z XVII wieku w 2008 roku został przejęty przez Urząd Miasta w Żorach. Ponieważ przez lat,  gdy budynek był w prywatnych rękach niszczał, postanowiono go wyremontować. Magistrat długo starał się o pieniądze.

fot. A.Lubszczyk/ UM Żory

Wreszcie udało się pozyskać unijną dotację w wysokości ponad 13 milionów złotych i w zeszłym roku rozpoczęły się prace. Obecnie toczą się wewnątrz pałacu. Na jakim są obecnie etapie? Mówi naczelnik Biura Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory:

Adrian Lubszczyk: Przede wszystkim zaczęliśmy od wszystkich robót rozbiórkowych, ponieważ konieczne były rozbiórki, między innymi drewnianych stropów, podłóg, skuto tynki. Konieczne było rozebranie części ścian, gdzie były mocno osłabione, spękane, te ściany zostały przemurowane. Wykuto też nowe otwory okienne, drzwiowe. Okazało się w trakcie prac, że budynek jest w gorszym stanie niż sądziliśmy. Cały budynek został pospinany ankrami, zmieniliśmy technologię na stropy żelbetowe, które wzmocnią konstrukcję. To są prace najważniejsze, które cały czas trwają.

Co ciekawe, podczas robót wewnątrz obiektu odkryto wiele fragmentów zabytkowych polichromii:

Adrian Lubszczyk: Podczas samych prac, prowadzonych przez firmę z Krakowa, okazało się, że tych polichromii w pałacu jest znacznie więcej niż sądziliśmy. One były często ukryte pod wieloma warstwami farby, były ukryte na ściankach, które były zasłonięte jeszcze innymi ściankami. W wielu takich zakamarkach znaleźliśmy te polichromie, różnego rodzaju ozdobne listwy. Na tej podstawie możemy wnioskować jak dokładnie wyglądały w czasach świetności wnętrza pałacowe. Będziemy się starali, aby pałac został odnowiony jak najbliżej oryginału.

Część polichromii zostanie odrestaurowanych na miejscu, część trafiła do pracowni konserwatorskiej, gdzie zostaną odnowione i wrócą z powrotem na swoje miejsce. Pałac zmieni swoje oblicze także z zewnątrz, zmieni się również otaczający go park. Co znajdzie się w wyremontowanym obiekcie, jaką funkcje będzie pełnił?

Adrian Lubszczyk: Pałac będzie przeznaczony na kilka celów, to będą między innymi cele kulturalne. Ma to być miejsce, gdzie będą spotykali się artyści nie tylko z naszego regionu, z Polski, ale też artyści zagraniczni, bo chcemy współpracować mocno z naszymi miastami partnerskimi. Będą także sale pracy twórczej, ale będzie też część gastronomiczna, część wystawiennicza, więc na pewno każdy z mieszkańców będzie mógł zajrzeć i skorzystać z tych pomieszczeń pałacowych.

W zawiązku z prowadzonym remontem Urząd Miasta szuka starych zdjęć pałacu w Baranowicach:

Adrian Lubszczyk: Ponieważ chcemy, aby te wnętrza w jak największym stopniu nawiązywały do oryginału, to prosimy naszych mieszkańców, którzy może chodzili tam do szkoły albo w innych celach przebywali w pałacu, aby wysyłali nam zdjęcia, które posiadają. Szczególnie z wnętrz, ale także z zewnątrz. Takie zdjęcia, które pokazują pewnego rodzaju elementy architektoniczne. Będą one niezwykle cenne dla wykonawcy, który zajmuje się tą inwestycją. W sposób szczególny zależy nam na zdjęciach, które pokazują klatkę schodową, schody wraz z balustradami. Ich już nie ma, a chcielibyśmy je odtworzyć, każde takie zdjęcie jest na wagę złota.

Planowo prace remontowe w kompleksie pałacowo-parkowym w Baranowicach mają zakończyć się z końcem tego roku. Wiadomo jednak, że miasto będzie starało się o wydłużenie tego terminu.

Urząd Miasta Żory prosi o przesłanie zdjęć na adres bpks@um.zory.pl lub dostarczenie do Biura Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory, tel. 32 43 48 295. Każde zdjęcie zostanie zeskanowane i trafi z powrotem do właściciela.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj