Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trwa termomodernizacja biblioteki w Rybniku. Zakres prac jest bardzo szeroki

Facebook Twitter

Wiosną rybnicka biblioteka będzie nie do poznania. Budynek zyska nowy blask a wszystko za sprawą trwających tam prac tremomodernizacyjnych. Obiekt zostanie ocieplony, wymienionych będzie wiele elementów na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Po ponad 30 latach od powstania biblioteki, a przypomnijmy, budynek oddano do użytku w 1989 roku, to pierwszy tak gruntowny remont.

Był bardzo potrzebny

– mówi pełniąca obowiązki dyrektora placówki Stanisława Adamek.

Stanisława Adamek: Elewacja straszyła, zwłaszcza że my mamy ten budynek widoczny i od placu Wolności i od rynku, także bardzo się cieszymy, że elewacja będzie miała nowy blask i na pewno będzie ładniejsza. Obróbki blacharskie, które już były, były bardzo skorodowane i zagrażały bezpieczeństwu. Reszta to już termoizolacja, która pewnie pomoże nam bardziej ekonomicznie gospodarować ciepłem w środku. Do tej pory mieliśmy duży dyskomfort termiczny. Latem było tu strasznie gorąco, a zimą powiedzmy do przyjęcia. Mamy nadzieję, że teraz komfort cieplny będzie bardziej stabilny.

Stanisława Adamek

Prace trwają już od października ubiegłego roku.

Wiele dzieje się na zewnątrz budynku

– dodaje Stanisława Adamek.

Stanisława Adamek: Fronty robót są szerokie. Prace polegają na termomodernizacji budynku. Są to roboty ogólnobudowlane. Remontujemy po raz pierwszy od oddania budynku, czyli od 89 roku. Firma wymienia elewację, również wszystkie blachy, wszystkie osłony, stalowe elementy, które są na zewnątrz budynku, docieplają nam z zewnątrz ściany, docieplają stropodachy. Wymieniane były wszystkie okna budynku, montowane są rolety zewnętrzne, parapety, stolarka drzwiowa.

Także wewnątrz rybnickiej biblioteki prowadzone są roboty. Na czym polegają?

Stanisława Adamek: W środku wymieniane są wszystkie kaloryfery, demontowane są te, które były tutaj od początku, czyli od przeszło 30 lat. We wszystkich pomieszczeniach mamy nowe piony i nową instalację centralnego ogrzewania. My nie mieliśmy niskiej emisji, mieliśmy ciepło systemowe, natomiast ilość pobieranego ciepła była do tej pory ogromna. Mam nadzieję, że to uszczelnienie, docieplenie pozwoli nam na zmniejszenie wydatków związanych z poborem ciepła.

Czy remont oznacza utrudnienia dla czytelników?

Staramy się, by odczuli to jak najmniej, ale pewne czasowe problemy mogą się zdarzać

– mówi Stanisława Adamek.

Stanisława Adamek: Staraliśmy się tak ten remont zaplanować, żeby nie zamykać biblioteki w całości. Czytelnicy mają utrudnienia z usługami w poszczególnych działach, natomiast staramy się tak zaplanować te prace, żeby okres zamknięcia poszczególnych wypożyczeń był dla czytelnika jak najkrótszy, a jeżeli już taki musimy zrobić, to te najważniejsze usługi są dostępne w innych pomieszczeniach. Dostęp jest czasami utrudniony, ale ważne jest to, że mamy cały system skomputeryzowany i cały zbiór jest dostępny w internecie, i wtedy ta obsługa jest łatwiejsza.

Termomodernizacja budynku rybnickiej biblioteki kosztowała budżet miasta ponad 3 miliony 200 tysięcy złotych. Roboty zgodnie z planem powinny zakończyć się wiosną tego roku, w kwietniu powinniśmy już zobaczyć efekty prac i odnowiony obiekt.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024